SEO

Pozycjonowanie stron, zwane również SEO (ang. Search Engine Optimization), to działania mające na celu osiągnięcie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania w popularnych wyszukiwarkach. W Polsce skupiają się na wyszukiwarce Google.

Poniżej opisałem główne elementy składające się na pozycjonowanie stron. Od momentu zakupu domeny, przez wybór słów kluczowych i ich optymalizację w treści po pozyskanie linków (odnośników) prowadzących do strony. Prezentowane treści są moimi poglądami na działania związane z SEO, przeczytanymi w internecie lub wynikającymi z własnego doświadczenia. Zapraszam do czytania. Osoby zainteresowane ofertą zapraszam na stronę firmową: www.cognitive-it.pl

Wprowadzenie

 1. Słownik terminów – zabieram się i zabieram, może w końcu napiszę.
 2. Nieetyczne techniki SEO – zbiór działań SEO, które Google wymienia we wskazówkach dla webmasterów jako niezgodne z zasadami. Za tego rodzaju działania mogą nam grozić ze strony Google kary w postaci filtrów lub bana.
 3. Samodzielne pozycjonowanie stron – kilka podstawowych kroków jakie warto zrobić przed przystąpieniem do pozycjonowania we własnym zakresie. Warto też przeczytać, jeżeli chcemy zlecić pozycjonowanie, żeby wiedzieć czego można się spodziewać.
 4. Unikalność treści – jeden z ważniejszych elementów pozycjonowania. Strony zawierające oryginalne treści są bardziej wartościowe dla Google, jak pozyskiwać unikalną zawartość.
 5. Budowanie teorii SEO – taki mały przykład na temat jak budowane są w Polsce teorie SEO. Snucie wniosków na temat „spóźnienia” Google z aktualizacją wskaźnika Page Rank.

Domena

 1. Wartość domeny – krótka charakterystyka elementów wpływających na siłę domeny. W jaki sposób można ocenić przydatność domeny pod kątem SEO oraz gdzie taką domenę znaleźć.

Słowa kluczowe i long tail

 1. Słowa kluczowe – w jaki sposób można szukać słów kluczowych, które elementy strony powodują, że akurat te frazy pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Co analizować celem lepszego doboru słów.
 2. Rozkład kliknięć – ilość kliknięć w zależności od pozycji strony w TOP 10. Ważne o tyle, że oferty firm zazwyczaj skupiają się na całej pierwszej dziesiątce, a różnice w kliknięciach między pozycjami są istotne.
 3. Ilość wyszukań – najpopularniejsze narzędzie do analizy (Keyword Tool) podaje ilości wyszukań ze sporym marginesem błędu. W jaki sposób dokładnie określić ile razy dana fraza jest wyszukiwana.
 4. Long tail – kilka słów o tym jak wykorzystać zjawisko długiego ogona przy pozycjonowaniu stron. Jakie słowa znajdują się w long tail i w jaki sposób analizować jego skuteczność.

Optymalizacja i audyt strony

 1. Po co nam strona internetowa – na banalne pytanie warto poświęcić chwilę czasu i zastanowić się do czego chcemy wykorzystać stronę. W zależność od tego możemy odpowiednio zaprezentować informacje.
 2. Użyteczność strony – analiza zawartości strony na podstawie klikalności odwiedzających z wykorzystaniem aplikacji CrazyEgg. W jaki sposób zoptymalizować treści na stronie.
 3. Optymalizacja słów kluczowych – dobre rozmieszczenie słów kluczowych na stronie oraz użycie adekwatnych atrybutów HTML powoduje wzrost wartości od strony SEO.
 4. Szybkość ładowania – jeden z elementów, który ostatnio pojawił się w algorytmie Google. Analiza działania strony z wykorzystaniem wtyczki Firebug – Page Speed wraz z poradami co optymalizować.
 5. Audyt SEO – w jaki sposób przeprowadzić własny audyt strony pod kątem pozycjonowania. Jakie elementy wziąć pod uwagę przy przeprowadzaniu audytu – wykorzystano WebSite Auditor oraz Free Monitor for Google.

Budowanie linków

 1. Linkowanie strony – trochę o wytycznych Google, metodach i skutkach jakie przynoszą oraz jak unikać filtrów przy linkowaniu.
 2. Pozyskiwanie linków – linki można pozyskiwać z kilku podstawowych źródeł. Opisem je oraz przeanalizowałem ich wartość od strony wpływu na pozycjonowanie. Oczywiście najwartościowsze są linki naturalne.
 3. Wartość linku – zależy w dużej mierze od wartości strony, na której zostanie umieszczony. Jakie elementy strony decydują o tym, że jest ona wartościowa od strony SEO.
 4. Kontekst linku – drugim aspektem, poza stroną gdzie został umieszczony link, jest miesce gdzie został umieszczony. Kolejność w kodzie strony, znacznik html oraz otoczenie tekstem to podstawowe kryteria.
 5. Wpływ linkowania – linki mogą wpływać zarówno na moc domeny jaki na pozycję określonego słowa kluczowego. Najbardziej wartościowe linki wpływają na obydwa te aspekty.

Page Rank

 1. Wpływ Page Rank – element SEO, który budzi sporo kontrowersji pod względem przydatności do pozycjonowania. Wskaźnik Page Rank jest na pewno wykorzystywany w celach marketingowych i handlowych.

Depozycjonowanie

 1. Depozycjonowanie strony – technika wykorzystywana najczęściej w sytuacji kiedy niepochlebne informacje na temat jakiejś firmy pojawiają się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Rynek pozycjonowania

 1. Ile kosztuje pozycjonowanieanaliza kosztów pozycjonowania, zarówno od strony działań samodzielnych jak i zlecanych firmą SEO. Dodatkowo koszty poszczególnych elementów związanych z działaniami SEO.
 2. „Darmowe” pozycjonowanie stron – na rynku pozycjonowania jest sporo firm, które reklamują wykonanie działań pozycjonujących za darmo. Jak wygląda ten aspekt w praktyce, czy można pozycjonować za darmo ?
 3. Rozwój rynku SEO – taka mała analiza tendencji na rynku SEM i SEO w kontekście rozwoju rynku amerykańskiego, który jest obecnie najbardziej zaawansowanym pod względem rozwoju.

Zostaw komentarz