Słowa kluczowe – poszukiwanie nowych fraz do pozycjonowania

Słowa kluczowe to podstawa wszystkich działań związanych z pozycjonowaniem stron internetowych. Ich prawidłowy wybór ma istotny wpływ na skuteczność działań SEO (ang. Search Engine Optymization). Dodatkowo liczba słów, które są akceptowane przez Google w tytule strony jest ograniczona (możemy użyć 65 znaków). Planując użycie słów kluczowych warto na początku przypisać je do wybranych kategorii.

Kategorie słów kluczowych

Słowa można podzielić na dowolne kategorie. Warto użyć takich, które będą w łatwy sposób wyjaśniać ich istotność oraz sposób ich powstawania. Na swoje potrzeby podzieliłem je na cztery kategorie

  • podstawowe
  • długi ogon
  • użyte w treści
  • tworzone przez internautów

Słowa podstawowe to te, które są najczęściej wyszukiwane i w przyszłości lub obecnie powodują największą liczbę wejść na stronę. Z reguły są to słowa, których używamy w tytule strony. Im bardziej istotne słowo tym wcześniej użyte zostaje w tytule strony. Jak szukać podstawowych piszę tu – jak wybrać słowa kluczowe.

Długi ogon zawiera słowa powiązane z podstawowymi, są to najczęściej ich rozwinięcia. Jeżeli słowem podstawowym jest pozycjonowanie stron to long tail dla niego będą – pozycjonowanie stron Gdańsk, darmowe pozycjonowanie stron itp. Warto pamiętać, że słowa z długiego ogona najczęściej przekładają się na wejścia na stronę o wyższej jakości (mniejszy współczynnik odrzuceń, dłuższy czas spędzony na stronie, wyższy wskaźnik konwersji).

Dodatkowo dochodzą słowa użyte w zawartości strony, które przy niskim poziomie konkurencji  również pojawiają się w wynikach wyszukiwania i zapewniają wejścia na stronę. Najczęściej nie zdajemy sobie z nich sprawy, po prostu używamy ich w treści dla zachowania spójności tekstu a to wystarczy przy stronie o dużej sile (dobrze linkowana i zoptymalizowana), żeby pojawiły się w wyszukiwarce na wysokich pozycjach.

Kolejne słowa, które mogą spowodować wyświetlenie strony zależą od wyobraźni internautów. W związku z tendencją do wyszukiwania informacji po większej liczbie słów powoduje to powstanie kolejnej fraz, na które może być pozycjonowana strona. Przypomina to trochę wykorzystanie długiego ogona, tylko nie przygotowanego przez twórcę strony ile przez internautów. Wyobraźnia internautów jest dostępna w statystykach odwiedzin (np. Google Analytics) filtrowanych po słowach kluczowych.

Słowa kluczowe, na które może pojawić się strona internetowa w wyszukiwarce pochodzą z

  • naszych decyzji – podstawowe + long tail
  • naszych tekstów – użyte w treści
  • wyszukań internautów – słowa z zapytań do wyszukiwarki

Porządkowanie słów kluczowych

Kolejnym krokiem po przypisania słów kluczowych do odpowiednich kategorii, warto przeprowadzić analizę pod kątem ich przydatności do pozycjonowania.

Na początek warto sprawdzić ilość wyszukań dla danych słów. O ile posiadamy (zakładam, że na tej podstawie wybierane zostały) wiedzę na temat wyszukań odnośnie słów podstawowych i z long tail o tyle zazwyczaj nie wiadomo jak często poszukiwane są słowa użyte w treści i te które wymyślają internauci. Prawdopodobnie większość z tych słów nie będzie poszukiwana zbyt często, ale może też się tak zdarzyć, że znajdziemy wisienkę na torcie lub właśnie rozwijający się trend.

Drugim elementem analizy jest jakość stron konkurencyjnych wyświetlanych w wynikach wyszukiwania na dane słowo kluczowe. Od tego zależy stopień trudności pozycjonowania danej frazy. Im lepiej pozycjonuje się konkurencja tym większy nakład pracy będzie potrzebny z naszej strony, że promować dane słowo w wynikach wyszukiwania.

Określenie kryteriów, dzięki którym będziemy akceptować słowo do pozycjonowania lub je odrzucać to jeden z ważniejszych etapów pracy nad porządkowaniem listy. Te słowa, które uznamy za istotne mogą posłużyć do optymalizacji strony pod kątem ich pozycjonowania, lub pozostawieniu ich w niezmienionej formie, licząc, że będą dalej promować się przy okazji rozwoju serwisu.

Optymalizacja strony pod kątem fraz

Ja osobiście skłaniam się ku rozwiązaniu pozycjonowania, jeżeli znaleźliśmy to słowo to prawdopodobne, że z czasem znajdą je też inni. W zależności od wyników analizy (ilości wyszukań i konkurencji) możemy określić jak optymalizować stronę na wybrane słowa.

Jeżeli uznamy je za podstawowe o dużej konkurencji to prawdopodobnie będziemy musieli przebudować serwis pod kątem jego użycia. W przypadku kiedy słowo będzie pasowało do wykorzystania w długim ogonie to wystarczy zoptymalizować jego użycie na stronie lub po prostu dodać kolejną podstronę do serwisu tematycznie powiązaną z wybranym słowem.

Podsumowanie – poszukiwanie słów kluczowych

Słowa kluczowe, których używamy przy pozycjonowaniu strony, mogą pochodzić z trzech źródeł. Planowanie przez nas podczas tworzenia serwisu (podstawowe i long tail), pochodzące z zawartości serwisu (często używane) oraz wymyślone przez internautów (zapytania formułowane do wyszukiwarki). Analiza tych słów i odpowiednie ich uporządkowanie pozwala na zaplanowanie kolejnych działań związanych z optymalizacją strony. Optymalizować możemy istniejącą zawartość serwisu lub doprowadzić do jego rozbudowy o kolejne elementy.