Google Adwords to jedno z dynamiczniej rozwijających się narzędzi do reklamowania usług czy produktów w internecie. Reklamy wyświetlanie są w wynikach wyszukiwania Google oraz na stronach partnerskich, które uczestniczą w programie Adsense. W wyszukiwarce znajdują się nad wynikami organicznymi (pole z kremowym tłem) oraz po ich prawej stronie.
Poprowadzenie dobrze przygotowanej kampanii Adwords z dużym prawdopodobieństwem przełoży się na wzrost wartościowych wejść na stronę co prowadzi do wzrostu sprzedaży oferowanych usług lub produktów.
Od czego zacząć kampanię
- Przygotownie kampanii Adwords – krótka charakterystyka tego co warto (trzeba) zrobić przed uruchomienieniem kampanii reklamowej. Informacje o głównych składowych narzędzia Adwords wpływających na działanie.
- Wybór słów kluczowych – to co w Adwords najważniejsze, czyli słowa kluczowe. Od ich wyboru, rodzaju dopasowania zależy w dużej mierze powodzenie kampanii. Decydują o tym kiedy nasza reklama będzie wyświetlania w Google.
- Linki sponsorowane – czyli reklamy, która jest wyświetlane. Ich treść oraz pozycja decyduje o tym jak często będzie ona klikana. Im bardziej zbieżna jest treść reklamy z zawartością strony tym wyższy stopień konwersji można uzyskać.
- Testowa kampania Adwords – przed wydawaniem poważniejszych pieniędzy na reklamę warto sprawdzić skuteczność poszczególnych składowych kampanii – słów, linków, stawek, oraz zawartości strony.
- Budżet kampanii – opisuję tu w jaki sposób można kontrolować budżet w ramach kampanii. Jego wysokość warto znać już wcześniej na etapie przygotowania, metody rozliczania służą już tylko jego efektowniejszemu wykorzystaniu.
Zarządzanie kampanią
- Skuteczność kampanii – jakie elementy warto obserwować podczas trwania kampanii. Ich wartości odpowiadają za jej skuteczność. W zależności od tego jak się kształtują trzeba dostosowywać elementy kampanii.
- Kierowanie reklam – kampanię w Adwords możemy kierować na różne lokalizacje oraz miejsca wyświetlania. Możemy też określać czas, w jakim reklamy mają się pojawiać.
- Przygotowanie konwersji – za pomocą konwersji mierzona jest skuteczność działań. Konwersja to określone działanie wykonane przez internautę na stronie. Przykładem może być dokonanie zakupu na stronie sklepu internetowego.
Narzędzia wspierające
- Podgląd reklam – narzędzie, które pozwala nam zobaczyć gdzie wyświetlane są reklamy. Działa jedynie w przypadku linków sponsorowanych kierowanych na wyniki wyszukiwania.
- Słowa kluczowe – dwa ciekawe narzędzia do poszukiwania i analizy słów kluczowych. Pierwsze z nich to KeywordTool – podstawowe narzędzie Google, drugie jako uzupełnienie – Wonderwheel.
- Google Trends – narzędzie uzupełniające do analizy wyszukań słów kluczowych. Analizuje trendy wyszukań na przestrzeni lat oraz w okresie wybranego roku. Czasem liczba wahnięć w tym okresie może wynieść 250%.
Google Analytics
- Statystyki strony – podstawowe informacje na temat Analytics. Jakie informacje są tam gromadzone i udostępniane. Bardzo dobrze nadaje się do śledzenie statystyk związanych z prowadzonymi kampaniami.
- Konfigurowanie celów – określenie jakie działanie jest konwersją to jedno a uruchomienie ich zliczania to drugie. Robimy to poprzez tworzenie celów w Analytics, możemy je później zaimportować do Adwords i badać je z tego poziomu.
- Analiza skuteczności – jakie elementy trzeba określić, żeby dobrze analizować skuteczność kampanii reklamowych. Jakie dane wykorzystać z Analtics na potrzeby przygotowywanych raportów oraz optymalizacji kosztów.
mam konto zablokowane od 10 dni – totalna beznadzieja – obsluga klienta -10, obsluga konta -10 napisalem juz chyb z 20 maili nikt nie wie co jest z moim kontem i dlaczego mimo ze wszystko jest ok – reklamy poprostu nie sa wyswietlane – trzeba przejsc do konkurencji – z takim systemem i taka obsluga klienta – szkoda nerwow