Sposoby pozyskiwania linków pozycjonujących stronę

Pozycja strony w wyszukiwarce zależy głównie od dwóch aspektów, zawartości strony, czyli tekstów umieszczonych na niej (ang. site content) oraz ilości i jakości odnośników do strony prowadzących z innych serwisów (ang. link popularyty). O ile pierwsza z tych spraw zależy w całości od nas inicjatywy, to my decydujemy jakie treści umieszczamy na naszym serwisie. O tyle druga z nich czyli linki prowadzące do strony, zależą od innych webmasterów lub internautów.

Proces pozyskiwania linków

Kilka słów o samych linkach. Decydujące dla pozycjonowania są trzy aspekty związane z odnośnikiem:

  • ilość – liczba linków wskazujących na nasz serwis z innych stron
  • jakość – wartość strony, na której został umieszczony link
  • anchor – tekst umieszczony w linku, widoczny na stronie zamiast właściwego odnośnika

Najlepiej jeżeli do naszej strony prowadzi duża liczba linków z wysokiej jakości stron o anchorze zgodnym z pozycjonowanymi słowami. Tak wygląda sytuacja idealna, właściwie nie istniejąca w praktyce. Wynika to ze sposobów, których możemy użyć do pozyskania linków do naszej strony. Do dyspozycji mamy cztery metody, ułożyłem wg subiektywnej oceny trudności w realizacji.

Linkowanie płatne

Najprostszym sposobem umieszczenia linku na stronach jest zapłacenie za niego. Na tej zasadzie działa większość wartościowych katalogów stron, wszelkiego rodzaju spisów i portali do promocji firm. Jednak w większości przypadków nie możemy określić jaki rodzaj anchora ma być wpisany i zazwyczaj link wygląda tak www.twojadomena.pl. Mamy możliwość dodania opisu do strony a w przypadku katalogów z fimami danych kontaktowych lub opisu produktów.

Można też kupić takie usługi na allegro lub po prostu wpisują do Google odpowiednie zapytanie. Ja osobiście odradzam taki sposób zakupu. Po pierwsze możemy zostać oszukani, wiele ogłoszeń jest nieprawdziwych lub linki są opatrzone fałszywymi parametrami (np. fałszywy Page Rank). Druga rzecz to Google jest przeciwny sprzedaży linków co może prowadzić do bana w przypadku korzystania z tej formy pozyskiwania odnośników (szczególnie gdy jest jedyną formą).

Systemy wymiany linków (SWL)

Polega na wymianie linków pomiędzy zainteresowanymi stronami za pośrednictwem programów łączących zainteresowanych. W sieci możemy znaleźć sporo takich systemów (najpopularniejsze to linkme, e-weblink, gotlink). Działają

albo w sposób płatny kupujemy określoną liczbę punktów, którą możemy wymienić na linki
albo otrzymujemy określoną liczbę punktów za wartość naszego serwisu do wymianę na link

Ryzyko wiąże się z tym, że metoda jest dopuszczana przez Google, ale może zostać uznana za nieetyczną. Dokładniej naruszeniem wskazówek dla webmaserów jest:

  • zamieszczanie linków celem manipulowania rankingiem PageRank
  • zamieszczanie linków ze stron spamerskich lub „złej okolicy”
  • nadmierne stosowanie programów wymiany

Jak widać reguły nie są jednoznaczne. Najczęściej chodzi o zaśmiecanie internetu stronami o niskiej jakości służące jedynie wymianie linków. W przypadku wykrycia takich praktyk skutki odbijają się zarówno na stronie z systemem wymiany jak i stronie do której prowadzą linki.

Linkowanie z presell page

To tworzenie stron internetowych do publikacji artykułów zawierających odnośnik(i) do stron osób je piszących. Ta forma pozyskiwania linków cieszy się ostatnio sporą popularnością. Jeżeli presell jest moderowany i nie dopuszcza wpisów zawierających spam to strona zyskuje na wartości w wraz z nią strony autorów publikujących teksty (wykorzystanie presell page).

Ten sposób jest bezpieczny z pkt widzenia Google do momentu kiedy umieszczamy artykuły na serwisie zawierającym unikalne, wartościowe treści. Czyli tak samo jak w przypadku SWL unikać należy stron spamerskich oraz „złej okolicy”.

Przed publikacją artykułów warto sprawdzić jakiego rodzaju linki umieszczane są w takim serwisie. Często praktyką jest stosowanie atrybutu nofollow co w konsekwencji oznacza, że link nie ma wartości pozycjonerskiej.

Naturalny proces pozyskiwania linków

Na koniec metoda, która jest najtrudniejsza i w niewielkim stopniu zależna od nas, lub bardziej zależy od zawartości naszej strony i odbioru jej przez odwiedzających internautów. Założenie jest takie, że linkuje się do wartościowych stron. Jeżeli znaleźliśmy w internecie coś ciekawego i chcemy się tym podzielić z innym za pośrednictwem naszej strony to dodajemy tzn. link naturalny.

Jest to najbardziej promowany przez Google sposób pozyskiwania odnośników do stron internetowych. Wymienia się go we wskazówkach dla webmasterów i w poradach na temat tworzenia wartościowych serwisów.

Z drugiej strony Google zachęcało do używania atrybutu nofollow (duża liczba linków wychodzących obniża siłę strony) co spowodowało ich nagminne stosowanie. Wypaczyło to niestety proces wartościowania stron, algorytm Google nie uwzględnia tych linków przy obliczaniu siły serwisu.

Podsumowanie – pozyskiwanie linków

Pozyskiwanie odnośników do strony jest ważnym elementem jej pozycjonowania w wyszukiwarkach. O wartości linków decyduje ich ilość, jakość oraz rodzaj anchora jakim jest opatrzony. Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie dużej ilości linków prowadzących do naszej strony internetowej z dobrej jakości serwisów oraz z użyciem anchora zgodnego z pozycjonowanymi przez słowami.

Odnośniki możemy pozyskiwać na kilka sposobów, kupując je, korzystając z systemów wymiany linków, pisząc artykuły na presell pages lub tworząc wartościowy serwis, do którego internauci będą linkować w sposób naturalny. Poszczególne metody są w różny sposób postrzegane przez Google od tych, za które strona może dostać filtr po, te które są polecane i promowane.