Wykorzystanie Presell Page przy pozycjonowaniu stron

Presell Page, zwane też w Polsce preclami lub precelkami, to strony na których internauci mogą publikować swoje artykuły. Mechanizm działania jest stosunkowo prosty, twórca strony przygotowuje jej szablon, najczęściej na WordPressie i udostępnia użytkownikom możliwość logowania się i dodawania treści do strony. Presell może być moderowany tzn, artykuły pojawiają się na nim dopiero po akceptacji administratora, lub publikacje można umieszczać i dodawać samodzielnie.

Głównym celem powstawania precli jest wsparcie procesu pozycjonowania stron. Z jednej strony twórca precla otrzymuje stronę zawierającą, wartościowy content i może na niej umieścić linki do swoich stron, a z drugiej autorzy publikacji mają możliwość zamieszczania aktywnych linków w treści artykułów do własnych stron internetowych.

Wartość precla i linków w nim umieszczonych jest bezpośrednio związana z wartością artykułów na nim umieszczonych. Oczywiście presell powinien być pozycjonowany tak samo jak każda inna strona internetowa, gdyż zwiększająca się liczba linków wychodzących obniża siłę każdego z nich oraz samej presell page.

Tematyka precli

Precle ze względu na tematykę umieszczanych tam artykułów można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to strony ogólnotematyczne, zawierające publikacje na wszystkie możliwe tematy. Najczęściej są one podzielone na kilkanaście kategorii tematycznych do których dodawane są adekwatne artykuły.

Drugi rodzaj to precle tematyczne, jak sama nazwa wskazuje są to strony związane z konkretnym tematem np. pozycjonowaniem stron. Linki umieszczane w artykułach na tego rodzaju stronie mają większą wartość ze względu na powiązanie tematyczne pomiędzy witrynami.

Jakość artykułów

Dodatkową wartość może zyskać precel dzięki wprowadzeniu moderacji artykułów. W czasie kiedy powstają narzędzia do automatycznego dodawania artykułów, które dodają ten sam tekst do wielu kolejnych stron, moderowanie pozwala akceptować tylko unikalne i wartościowe artykuły.

Przeglądając, niektóre presell page można odnieść wrażenie, że teksty umieszczane na nich są bezsensowne. Z jednej strony wynika to z faktu powstania copywritingu pod kątem precli (artykuły są pisane ilościowe z pominięciem jakości) a z drugie strony teksty są miksowane celem uzyskania unikalnego contentu tylko następuje to kosztem jakości tekstu.

Umieszczanie linków

W zależności od zasad ustalonych przez administratora możemy umieścić w artykule określoną liczbę linków. Najczęściej mamy możliwość dodania trzech linków we wpisie o długości 1 000 znaków. Często wpisy dzielone są na wstęp za pomocą znacznika i w tej części nie można umieścić linka.

Warto pamiętać o kierowaniu linków na różne podstrony. Trzy linki prowadzące do jednej strony, w jednym artykule, powodują, że liczony jest tylko jeden z nich. Dodatkowo duża liczba linków w jednym wpisie obniża ich moc pozycjonerską.

Podsumowanie – korzyści z Presell Page

Presell page to strony przeznaczone do umieszczania na nich artykułów tematycznych – lista presell page. Używane są do pozycjonowania stron zarówno twórcy jak i autorów publikujących na nich teksty, dzięki możliwości umieszczenia linków w treści wpisów. Precle dzielą się na tematyczne, akceptujące wpisy określonego rodzaj, oraz ogólnotematyczne, gdzie możemy umieszczać dowolne artykuły.

Ich wartość zależy w dużej mierze od jakości artykułów na nich umieszczonych, dlatego część z nich jest moderowanych. W zależności od administratorów możemy na nich umieszczać określoną liczbę linków na jeden artykuł.