Wpływ page rank na pozycjonowanie strony i wartość linków

Ostatnia aktualizacja Page Rank stała się przedmiotem kolejnych dyskusji na temat jego wpływu na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Historycznie algorytm jest rozwinięciem tezy o wartości badań naukowych – im więcej publikacji powołuje się na dane badania tym bardziej wartościowe one są. Pierwotnie taką samą metodą wartościowane były strony, z tą modyfikacją, że im większa wartość (page rank) strony A linkuącej do B, tym bardziej wartościowana stawała się strona B.

Celem uzgodnienia pojęcia, poprzez page rank mam na myśli wskaźnik w skali od 0 do 10 nadawany stronie. Czasem jest on też przytaczany w kontekście siły strony, czyli wartości jaką Google nadaje stronie A, żeby obliczyć siłę linków prowadzących z niej do strony B. Sposób obliczania tego elementu nie jest udostępniany i nie o nim będę pisał.

Na początek przytoczę cytat z oficjalnego blogu Google: „Najbardziej znaną częścią algorytmu rankingu jest PageRank, algorytm stworzony przez założycieli Google, Larry’ego Page’a oraz Sergey’a Brin’a. PageRank jest nadal używany ale dziś jest on częścią dużo większego systemu.”
Tyle na ten temat Google.

Wykorzystanie page rank przez internautów

Z drugiej strony wskaźnik jest często wykorzystywany przez osoby promujące swojej strony lub katalogi. Zakup linków ze stron o wyższym wskaźniku jest droższy, wpis do katalogu jest uznawany za bardziej wartościowy, jeżeli ma on wyższy PR. Internauci wymieniający się linkami, również przyjmują to jako kryterium wartości.

W sumie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest on tylko jednym z elementów decydujących o wartości strony. Z jednej strony życie nie znosi pustki i czymś trzeba się kierować wyznaczając wartość jakiejś rzeczy, a z drugiej wygląda to na pewnien rodzaj manipulacji nieświadomymi osobami.

Istotność wskaźnika na przykładzie

Po ostatniej aktualizacji kilka stron, na których mam umieszczone linki, zanotowała wzrost page rank. Nie żeby jakiś specjalny, ale z 0 do 2 lub 3. W sumie taka zmiana powinna odbić się na pozycji strony w wynikach wyszukiwania (zakładając, że PR wpływa na wartość linków, a co za tym idzie wartość linkowanej strony). Okazało się, że strona zmieniła się o + – 2 pozycje co jest standardowym wahamiem się wyników.

Wynikałby z tego dwie rzeczy. Po pierwsze zmiana page ranku stron, na których są umieszczone linki nie ma istotnego wpływu na pozycjonowaną strony i jej wynik w wynikach wyszukiwania. Druga rzecz, że wartość strony linkującej musiała być ustalona na podstawie czegoś co zawierała przed wzrostem wskaźnika.

Podsumowanie – wpływ page rank

Myślę, że nie warto rezygnować z kierowania się wskaźnikiem page rank przy ocenie stron. Natomiast nie należy go traktować jako jedyne kryterium wartości strony, a tym bardziej za to płacić. Jest to oczywiście wygodna droga na skróty, która ułatwia wybór. Zamiast porządnej analizy strony i jej przydatności do pozycjonowania mamy wskaźnik PR. Jedni na tym zarabiają inni w to wierzą i biznes się kręci.

Na koniec parafraza znanego cytatu:  Content is a king, backlinks is a queen.