Jak wybrać słowa kluczowe do pozycjonowania strony ?

Decyzję o wyborze słów kluczowych użytych do pozycjonowania trzeba rozpocząć od określenia celu jakim będziemy się kierować. Myślę, że sporo osób odpowie, że celem są słowa kluczowe, które są najczęściej wyszukiwane i są zgodne z treścią pozycjonowanej strony. To jednak tylko jeden element, którym powinniśmy się kierować przy wyborze słów kluczowych, bo czy zależy nam żeby strona była w drugiej setce wyników wyszukiwania na popularne słowo ?

Najczęściej nie, gdyż celem nie są wyszukania danego słowa a ilość wejść na stronę z wyników wyszukiwania, po to tworzymy stronę żeby ją internauci odwiedzali. Oczywiście po długim okresie czasu i sporym nakładzie pracy i pieniędzy jest szansa, że strona pojawi się w top 10 nawet na najtrudniejsze słowa.

Z tego kształtuje się klika aspektów, które warto wziąć pod uwagę wybierając słowa lub frazy do pozycjonowania.

  • liczba wyszukań
  • po jakim czasie oczekujemy efektów
  • jakie nakłady możemy na to przeznaczyć

Dodatkowym elementem, który jest istotny a często nie jest sprawdzany przed podjęciem decyzji, jest konkurencja. To w jaki sposób są przygotowane i pozycjonowane strony konkurencyjne ma duże znaczenie jak trudne będzie promowanie strony.

Liczba wyszukań słowa kluczowego w wynikach organicznych

Do określenie ilości wyszukań dla konkretnego słowa możemy wykorzystać przygotowane przez Google – narzędzie propozycji słów kluczowych. Pozwala ona na analizę liczby wyszukań danego słowa i dodatkowo prezentuje statystyki słów z nim powiązanych oraz konkurencyjność danej frazy i trendy wyszukiwania na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli taka perspektywa wydaje się za krótka możemy użyć narzędzia Google Trends. Pokazuje ono także statystyki odwiedzin domen na przestrzeni ostatnich lat.

Po jakim czasie można liczyć na efekty

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ilość czynników, która na to wpływa jest tożsama z liczbą elementów wpływających na pozycjonowanie oraz wielkości środków, które chcemy na to przeznaczyć. Na pewno efekty pojawiają się od momenty pokazania się informacji o serwisie w pierwszej dziesiątce (około 95% wszystkich kliknięć przypada na top 10). Dla nowych domen przyjmuje się w dużym uproszczeniu okresy

  • dla prostych słów – od 3 do 6 miesięcy
  • dla trudnych – od 12 miesięcy w górę

Wysokość nakładów w postaci pracy i pieniędzy

Ten aspekt to już bardzo indywidualna sprawa. Warto się jednak nad nim zastanowić biorąc pod uwagę czas i trudność poszczególnych słów. Im trudniejsze słowo i mniejsze zasoby tym dłużej będzie trwał proces pozycjonowania. Może warto wtedy skorzystać z prostszych słów i dzięki ich pozycjonowaniu uzyskać środki (oczywiście w przypadku firm wykorzystujących stronę do oferowania usług lub produktów – w narzędzie Adsense nie będę wnikał w tym poście) na trudniejsze słowa. Taka strategia wykorzystuje zjawisko long tail i nie każde słowo umożliwia jej wykorzystanie.

Analiza stron konkurencji

To w jaki sposób pozycjonuje swoje strony konkurencja będzie miało istotny wpływ na to ile nakładów będziemy musieli ponieść na promocję strony. Przeanalizowanie mocnych i słabych stron konkurencji pozwoli zgromadzić wiedzę na temat co wykorzystać a czego unikać. To w jaki sposób użyte są słowa kluczowe (tytuł, opisy, nagłówki, wyróżnienia itp.) jakie linki prowadzą do tych stron, pozwala określić stopień trudności.

Podsumowanie – wybór słów kluczowych

To jakie słowa kluczowe wybierzemy do pozycjonowania strony, decyduje o tym ile pracy i pieniędzy będziemy musieli włożyć, żeby uzyskać oczekiwane rezultaty. Podejmując tą decyzję warto kierować się następującymi kryteriami.

  • Ilość zapytań kierowanych na to słowo do wyszukiwarki
  • Ile czasu jesteśmy gotowi czekać na rezultaty
  • Ile środków finansowych i wkładu pracy możemy przeznaczyć
  • Jak wyglądają strony konkurencji

Przeanalizowanie powyższych elementów pozwoli określić cel oraz dobrać do niego słowa kluczowe.