Optymalizacja strony www pod kątem SEO

Jednym z czynników wpływających na pozycję strony w wyszukiwarce, jest sposób prezentowania treści. Nie chodzi o graficzną strukturę strony, ale o to co jest dostępne robotom wyszukiwarek, czyli treść użyta wraz z odpowiednimi atrybutami.

To one decydują o tym w jaki sposób zawartość umieszczona na stronie jest spostrzegana przez roboty wyszukiwarek. Ma to istotny wpływ na jakie słowa kluczowe lub frazy strona będą pojawiały się w wynikach wyszukiwania.

Tytuł strony

Jeden z kluczowych elementów optymalizacji strony. Słowa użyte w tytule decydują o tym jakie frazy będą pozycjonowane. Właściwie nie ma możliwości pozycjonowania słowa (chyba, że jest niszowe), którego nie umieścimy pomiędzy znacznikami <title>…</title>. Kolejność ich użycia w tytule również ma znaczenie. Słowo umieszczone na początku będą najważniejsze a te z końca będą w najmniejszym stopniu brane pod uwagę przez robota. Warto zastanowić się jakich słów chcemy użyć w tytule, gdyż ilość znaków jest ograniczona do około 65 wliczając w to spacje.

Opis strony – description

Jest to tekst, który pojawia się pod adresem strony na liście wyników wyszukiwania a umieszczamy je w <meta name=”description”>. Z punktu widzenia optymalizacji nie ma on istotnego znaczenia, choć użyte w nim treści mogą zachęcić kogoś do odwiedzenia strony. Google wyróżnia słowa kluczowe zawarte w opisie strony, które są zgodne z wyszukiwanym słowem. W przypadku kiedy nie przygotujemy własnego opisu, zostanie on dobrany przez wyszukiwarkę spośród treści umieszczonych na stronie. Może mieć długość do około 160 znaków.

Meta słowa kluczowe

Argument, który miał swojego czasu najważniejsze znaczenie przy pozycjonowaniu stron. Są to wszystkie treści użyte w <meta name=”keywords”>. Od czasu kiedy został wykorzystany do spamowania słowami kluczowymi (użyte słowa nie miały związku z witryną) jego znaczenie jest marginalne przy zyskiwaniu pozycji w wyszukiwarce. Można natomiast za jego niezgodne użycie dostać bana. Jak widać korzyści niewiele, ale nieprawidłowe wykorzystanie może przynieść niepożądane efekty.

Wykorzystanie nagłówków

Wszystkie wyrażanie zawarte pomiędzy znacznikami <h1> … <h6>. Istotne w kolejności od 1 do 6. Znacznik <h1> powinien być użyty tylko jeden raz w treści strony. Pozostałe możemy używać wielokrotnie, ale warto ich nie nadużywać. Najlepiej jeżeli ich pojawienie było zgodne ze strukturą strony. Jeden znacznik h1 na początku strony jako jej główny punkt, a pozostałe do kolejnych podpunktów strony.

Wyróżnienia tekstu na stronie

Wszelkie formy eksponowania tekstu z pomocą pogrubienia <strong>, kursywy <em> czy podkreślenia <underline>. Takie działania pozwalają botom wyszukiwarek odnaleźć w tekście interesujące nas słowa kluczowe. Jest to kolejna forma prezentowania słów kluczowych w treści strony, dodatkowo wyróżnione słowa przyciągają uwagę czytelników.

Atrybuty obrazków

Atrybuty alt i title użyte do opisywania obrazków mają dwie funkcje. Z jednej strony służą prawidłowemu wykonaniu strony pod względem technicznym (atrybut alt jest wymagany przez W3C). Z drugiej strony tytuły obrazków pozwalają na ich wyświetlanie w wynikach wyszukiwania grafiki w Google. Prawidłowy opis obrazka i jego interesujący wygląd może spowodować dodatkowe wejścia na naszą stronę.

Zgodność kodu ze standardami W3C

Po przygotowaniu strony, warto sprawdzić zgodność użycia kodu html i css ze standardami W3C. Oczywiście strona, która zawiera błędy może być pozycjonowana i w kontekście innych istotnych elementów tych działań nie jest to tak istotne. Warto jednak dbać o to by strona prezentowała się poprawnie zarówno pod względem graficznym jak i techniczny. Takie podejście ułatwia jej przeglądanie jej użytkownikom różnych przeglądarek.

Treści na stronie – unikalność

Na koniec zostawiłem element, bez którego wszystkie działania związane z pozycjonowaniem tracą uzasadnienie. Elementem tym jest zawartość strony internetowej, czyli treści jakie na niej umieszczamy. Bez wartościowej treści, która zainteresuje internautów, pozycjonowanie może być jedynie sztuką dla sztuki. Nie twierdzę, że nie można się sprawdzić i w ramach testów sprawdzić działanie różnych czynników wpływających na pozycjonowanie. Lecz bez wartościowej zawartości strona po pewnym czasie odejdzie w zapomnienie.