Long tail, czyli na czym polega szerokie pozycjonowanie

Przygotowując się do pozycjonowania strony, wybieramy listę słów kluczowych, na które strona ma pojawiać się w wynikach wyszukiwania. Są to słowa, na których głównie skupiamy uwagę pozyskując linki do strony (używamy ich w anchorze linku), wyróżniamy je w tytułach stron oraz w treści. Mają one też największą liczbę wyszukań w wyszukiwarkach. Jednak jak wynika z badań, to nie słowa kluczowe ogólne powodują najwartościowsze wizyty (czas przeglądania, ilość odwiedzonych stron, zwrot z inwestycji ROI).

Okazuje się, że największą wartość mają wizyty związane ze koncepcją long tail. Jest to zjawisko, która wykorzystuje zasadę 20 / 80, czyli 20% osób przynosi firmie 80% dochodów. Przenosząc to na działania związane z pozycjonowaniem stron – mniejsza liczba osób odwiedzających stronę przynosi wyższą wartość niż pozostała liczba osób odwiedzających. Long tail tłumaczone na polski to, długi ogon lub pozycjonowanie szerokie. Czym wobec tego jest szerokie pozycjonowanie strony ?

Charakterystyka long tail – szerokie pozycjonowanie

Słowa zawarte w long tail są pochodną słów kluczowych wybranych do pozycjonowania strony. Jeżeli tym słowem jest np. optymalizacja strony to long tail dla niego to – jak optymalizować stronę, darmowa optymalizacja strony, optymalizacja seo strony www itp. Jak widać long tail jest zbiorem rozbudowanych fraz w oparciu o główne słowa kluczowe.

To, do jakiej grupy zaliczymy dane słowo zależy od naszej subiektywnej oceny. Jeżeli prowadzimy sklep z aparatami firmy X to długim ogonem będą rodzaje poszczególnych aparatów, natomiast w przypadku, kiedy mamy w sklepie aparaty wszystkich firm, to long tail będą marki poszczególnych aparatów.

Szerokie pozycjonowanie to nic innego jak działania SEO używane przy pozycjonowaniu na słowa główne. Po prostu zmieniamy rodzaj anchoru w treści linku oraz linkujemy podstronę, na której znajdują się interesujące nas słowa. Odnosząc się do przykładu ze sklepem z aparatami możemy linkować kategorie poszczególny aparatów. Linki do podstron od dłuższym anchorze (rozbudowana fraz z long tail) mają tą zaletę, że pozycjonują również frazę kluczową, wzmacniają stronę główną oraz wyglądają naturalniej niż linkowanie samej strony głównej.

Z czego powstaje long tail

Skoro słowa z długiego ogona mają taką wartość to w jaki sposób możemy wpłynąć na ich pojawienie się. Z jakich treści generowane są słowa używane w pozycjonowaniu szerokim. Pierwsze miejsce to tytuł strony, czyli kombinacje słów zawartych w znacznikach h1. Drugim miejscem są tytuły poszczególnych artykułów, postów czy podstron (np. rodzaje poszczególnych aparatów). Dodatkowo długi ogon może zawierać słowa, które są w jakiś sposób wyróżnione w treściach strony.

Analiza słów z long tail

Narzędziem, które możemy wykorzystać do analizy słów związanych z szerokim pozycjonowaniem, jest Google Analytics. Wybierając wyniki organiczne, mamy możliwość sprawdzenia jakie słowa powodują odwiedziny strony z wyszukiwarki. Poniżej analiza long tail dla słowa „adwords”.

Analiza long tail

Najwięcej wejść powodują główne słowa kluczowe, pod warunkiem, że są one odpowiednio pozycjonowane, pozostałe stanowią wejścia z long tail. Oczywiście nie wszystkie należy brać pod uwagę, warto wybrać te frazy, które są związane tematycznie ze stroną oraz pojawiają się najczęściej. Warto je uporządkować przydzielając do odpowiednich kategorii i wprowadzić zmiany na stronie, optymalizując je pod konkretne frazy.

Podsumowanie – long tail, czyli szerokie pozycjonowanie

Przydatną metodą przy pozycjonowaniu strony jest wykorzystanie koncepcji long tail. Mówi ona o tym, że bardziej wartościowe odwiedziny strony następują z fraz powiązanych z głównymi słowami kluczowymi. W aspekcie biznesowym, te frazy generują większe zyski niż podstawowe słowa kluczowe.

Pozycjonowanie szerokie to metoda wykorzystująca to zjawisko. Oprócz słów podstawowych zajmujemy się pozycjonowaniem słów z długiego ogona. Łatwiej je pozycjonować i proces ten bardziej przypomina naturalne pozyskiwanie linków od linkowania tylko strony głównej. Narzędziem, które ułatwia analizę słów zawartych w long tail jest Google Analytics.