Przygotowanie planu – case study pozycjonowania strony

Okazuje się, że pisanie bloga związanego z pozycjonowaniem, może być nie tylko „altruistycznym” działaniem na rzecz przekazywania informacji (wiedzy) z zakresu SEO, ale też prowadzić do interesujących propozycji biznesowych. To napawa optymizmem, szczególnie patrząc na rynek pozycjonowania stron w Polsce, gdzie głównym wyznacznikiem jest cena, a reszta oferty mogłaby nie istnieć. A tu proszę na blogu nic o cenach i jaka niespodzianka, może trafiło się ślepej kurze ziarno.

Jeszcze trochę off-topic i przechodzę do sedna. Mam czasem przyjemność, choć wątpliwą, odpowiadać na zapytania odnośnie pozycjonowania stron. Zapytania wyglądają tak: ” Mam stronę taką i taką, ile będzie kosztować pozycjonowanie (alternatywnie – zwiększenie ruchu na stronie) ? „.

Bywa, że nie odpowiadam, bo i niby co … czasem odpowiadam, jak pozycjonuję – słowa kluczowe, optymalizacja, linki dobrej jakości, no i że oczekuję płacy za pracę a nie za efekty … już nie otrzymuję odpowiedzi (zepsuły rynek te oferty po 1 zł za 3 m-ce lub 9,90 zł za słowo). Robię też wyjątki – dla sportu, sentymentalne, pod warunkiem, że ktoś wie czego potrzebuje.

Wracając do propozycji, pomysł z case study zrodził się dla porządkowania własnych myśli a może też komuś się przyda. Docelowo ma to być serwis z możliwością dodawania ofert z … (przez wzgląd na projekt nie będę pisał czego i jaka to domena), który po uzyskaniu wysokiej pozycji na określone słowa będzie płatny. W sumie podobne to do katalogu tyle, że specyficznego lub bardziej wąsko tematycznego. Ja mam pozycjonować, druga strona zdobywać klientów, których na tym rynku nie brakuje. Z drugiej strony jak klientów nie brakuje, to pewnie stron pozycjonowanych również.

Plan działań

Pierwszym krokiem jest przygotowanie listy zadań związanych z projektem. Czyli opisujemy w punktach co chcemy zrobić. Podstawowe elementy związane z pozycjonowaniem strony to

  1. Wybór słów kluczowych wraz z long tail (długi ogon, szerokie pozycjonowanie)
  2. Analiza stron konkurencji
  3. Przygotowanie strony głównej
  4. Przygotowanie serwisów wsparcia, zaplecza
  5. Sposób linkowania strony

Każdy z tych punktów warto rozpisać na działania szczegółowe. Dobrą metodą jest też sięgnięcie po kartkę papieru i narysowanie projektu. Zobrazowanie go ułatwia spojrzenie na niego w całości, poszukiwanie dodatkowych elementów czy odnalezienie powiązań pomiędzy poszczególnym działaniami.

Przygotowanie planu to jeden z ważniejszych elementów każdego projektu. Z jednej strony porządkuje nasze widzenie projektu, a z drugiej pozwala przewidzieć ewentualne trudności. Jest też ważnym czynnikiem umożliwiającym analizę kosztów, które musimy ponieść oraz czasu jaki poświęcimy na poszczególne zadania.

W momencie kiedy plan jest już przygotowany możemy przejść do pierwszego kroku, czyli wyboru słów kluczowych i badaniu long tail.