Jak znaleźć i wybrać wartościową domenę pod SEO

Na dzień dzisiejszy, chcąc zarejestrować domenę o popularnej nazwie, lub słowie, najczęściej natrafiamy na komunikat, że domena jest już czyjąś własnością. W przypadku najpopularniejszych słów często są zarezerwowane również dwuczłonowe frazy. Pozostaje kupowanie domen z mniej wykorzystywanymi końcówkami (biz, info, net) lub dodanie do nazwy jakiegoś dodatkowego słowa lub wyznacznika.

Z jednej strony jest to wynikiem rosnącej ilości stron internetowych (obecnie jest ich około 150 mln, wzrost o 5% w skali miesiąca). Przy takim wzroście domeny po prostu znikają – 7,5 mln domen miesięcznie. Z drugiej strony na popularności zyskuje handel domenami, osoba lub firma rezerwuje większą ilość domen i wystawia je na aukcjach internetowych. Im popularniejsze słowa w nazwie tym wyższą cenę trzeba zapłacić.

Siła strony to ważny element pozycjonowania, jak zatem ocenić wartość domeny. Na wartość domeny składają się głównie

  • Wiek domeny
  • Liczba linków
  • Ilość zindeksowanych stron

Wiek domeny

O tym, że domena pojawiła się w internecie możemy mówić tak naprawdę dopiero po jej zarchiwizowaniu przez serwis Internet Archive. Trwa to około pół roku, przedtem domena oczywiście może pojawiać się w wynikach wyszukiwania, lecz dopiero od tego momentu jest traktowana jako domena trwała.

Z wiekiem domeny wiąże się kilka istotnych korzyści. Po pierwsze taka domena jest bardziej odporna na zawirowania w wynikach (utrzymuje stabilną pozycję) oraz trudniej dostać filtr lub ban. Jeżeli posiada już odpowiedni wiek to jest to praktycznie niemożliwe. Google ma zaufanie do takich domen.

Druga sprawa to szybsze indeksowanie treści pojawiających się na stronie, im starsza domena tym szybciej Google indeksuje dodawane strony. Linki z takiej strony mają dużą siłę i poprawiają wartość strony, do której linkują. Starsze strony łatwiej uzyskują wysoką pozycję na określone słowa kluczowe. Wiek domeny to bardzo istotny czynnik, jeżeli zamierzamy ją kupić, lub oceniamy jej wartość do innych działań SEO.

Jakość i ilość linków prowadzących do strony

O tym, że linki są istotne przy pozycjonowaniu strony, wiedzą wszyscy, którzy w jakimś stopniu zetknęli się z SEO. Najczęściej spotykanym podejściem jest metoda ilościowa. Nieważne skąd prowadzą linki do serwisu byle było ich dużo. Drugą metodą, rzadziej spotykaną, możliwe, że dlatego, że trudniejszą, jest pozyskiwanie linków dobrej jakości. Skuteczne są obydwie, o tym, która wymaga więcej pracy nie chcę dyskutować. Po części wypaczyło to też idee PageRank, stąd utracił on wartość jako wskaźnik oceny strony.

Przeglądając wyniki top 10 na niektóre słowa można zobaczyć (dodatek do firefoxa – SEO Tools), ilość linków prowadzących do każdej ze stron. Czasem strona, która ma ich setki tysięcy :) jest niżej niż ta, która ma kilkanaście tysięcy. Metoda ilościowa ma tą wadę, że do jej działania potrzebne jest tworzenie śmietnika w internecie. W związku z tym, warto sprawdzić z jakich stron prowadzą linki do domeny, którą zamierzamy kupić, przechwycić czy dostajemy w prezencie.

Ilość zindeksowanych podstron

To ile stron znajduje się w indeksie Google ma również znaczenie przy ocenie siły strony. Oczywiście bierzemy pod uwagę strony z wartościową treścią (content) a nie generowanych przez skrypty stron z mieszanką treści z innych stron bez ładu i składu. Google postrzega strony z dużą ilością treści jako wartościowe i rozwijające się. Rozbudowa serwisu to istotny element pozycjonowania, strona „musi żyć”, zarówno dla wyszukiwarki jak i odwiedzających ją internautów. Dobrze, jeżeli ten drugi aspekt jest istotniejszy.

Gdzie znaleźć wartościową domenę

Pierwszym sposobem choć mało skutecznym jest rejestracja domeny poprzez serwis hostingowy. Najczęściej każdy z nich posiada wyszukiwarkę domen i możliwość sprawdzenia czy jest ona wolna. Ta metoda ma tą wadę, że nie wiemy jaką domenę rejestrujemy – najczęściej będzie to nowa domena bez historii, pozostałe są zazwyczaj przechwytywane za pomocą opcji.

Opcja na domenę, to możliwość zarezerwowania kolejki do domeny z wygasającym terminem płatności. W przypadku kiedy domena nie została opłacona, rozpoczyna się 14 dniowy okres na odnowienie domeny. Po upływie tego czasu, właścicielem domeny zostaje osoba, która założyła opcję na domenę. Opcje możemy zakładać na serwisach internetowych zajmujących się przechwytywaniem domen.

Najdroższą metodą pozyskania domeny jest jej zakup na aukcji. Począwszy od allegro, możemy znaleźć w internecie strony gdzie handluje się domenami. Niestety zakup interesującej nas stron o długiej historii w internecie to spory wydatek. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie istotne aspekty wpływające na wartość strony zanim zdecydujemy się na wydawanie pieniędzy.

Podsumowanie – domeny internetowe do pozycjonowania

Zdobycie interesującej domeny, wartościowej do pozycjonowania, może kosztować sporo pracy a czasem i pieniędzy. Domeny możemy rejestrować u operatorów internetowych, zakładać opcje na wygasające domeny celem ich przechwycenia oraz kupić je na aukcji internetowej.

Warto przed zakupem zwrócić uwagę na czynniki wpływające na wartość domeny. Pierwszy z nich to wiek domeny, znacznie ułatwiający jej pozycjonowanie oraz częściowo zabezpieczający przed filtrem lub banem. Warto zwrócić uwagę na jakość oraz ilość linków prowadzących do niej i ilość zindeksowanych w Google podstron.