Wpływ linkowania na pozycję strony – moc domeny i anchor

Czasem mam okazję śledzić dyskusję zaczynającą się zdaniem „mam podobne parametry SEO jak strona X i mam więcej linków, a jestem niżej w wynikach”. Odpowiedzi bywają różne od linkuj dalej, przez Google tak ma, na szczęście zawsze ktoś zauważy, że liczy się też jakość linków. Nie chcę za bardzo w tym poście wnikać czym są linki dobrej jakości (pisałem: jak ocenić wartość strony), natomiast skupiłbym się na dwóch ważnych aspektach linków, wpływie na pozycję na dane słowo oraz na moc domeny.

Celowo rozróżniam te dwa aspekty, gdyż czasem są one zbieżne, a czasem działają w przeciwnych kierunkach. Z grubsza też obrazują one dwie różne techniki pozycjonowania, ilościową i jakościową. Nie żeby metoda jakościowa nie skupiała się na rodzaju anchora, ale jest on w mniejszym stopniu kontrolowany niż przy ilościowej. Z racji moich preferencji bardziej znam się na jakościowej, choć czasem lubię pozbierać trochę linków o odpowiednich anchorach (byle stałych). Przedstawię teraz skrajnie obydwie kategorie linków.

Linki wpływające na moc domeny

To najczęściej linki w postaci www.domena.pl, w dużym stopniu pochodzenia naturalnego – pozycjonerzy zazwyczaj starają się o linki z odpowiednim anchorem. Wpływają na siłę domeny, jeżeli pochodzą z zaufanego źródła, natomiast nie promują żadnego konkretnego słowa. Takimi linkami charakteryzują się domeny, które nie były / nie są pozycjonowane. Z powodu naturalnego linkowania mają zazwyczaj duże zaufanie Google i posiadają sporą moc.

Doskonale nadają się pod optymalizację SEO, zmiana tytułu i wyróżnienie odpowiednich treści na stronie, powoduje, że od razu „wypływają” w Google na wysokich pozycjach. Najlepszy przykład tego co Google promuje we wskazówkach dla webmasterów. Najczęściej to domeny firm, które jeszcze nie zajęły się SEO, w znanych mi przykładach 80 – 90 % linków występuje bez konkretnego anchora. Optymalizacja strony spowodowała skok z miejsc w okolicach 70 do pierwszej dziesiątki (co może silna domena na dość trudne słowa).

Linki wpływające na pozycję słowa

Te linki najczęściej pochodzą z katalogów, precli i swl, czyli wszędzie tam gdzie mamy duży wpływ na anchor linku. Nie wpływają one właściwie na moc domeny a zdarza się, że nawet ją osłabiają. Tu główna ich wartość polega na pozycjonowaniu strony na określne słowo i w sumie do niczego innego się nie nadają. Oczywiście to sporo i w sumie do tego sprowadza się pozycjonowanie – osiągnięcie wysokiej pozycji na daną frazę.

Tu głównie liczy się ilość, mało jest katalogów i precli, które same w sobie posiadają dużą siłę jako domeny (widać po indeksacji wpisów) a już wpis w nich nie ma jej w ogóle. Optymalizacja strony też ma znaczenie, jednak nie wpływa tak istotnie na pozycję jak w przypadku domen o dużej mocy. Inna rzecz, że zbyt duża ilość „śmieciowych” linków może osłabiać domenę i potrzeba ich coraz więcej – takie błędę koło.

Kilka wariantów linkowania

Wariant idealny – raczej nie do zrealizowania, choć można przy sporych nakładach finansowych. Pozyskujemy linki z domen o dużej wartości z odpowiednim anchorem. Pisałem, że nierealne bo naturalnie nie da się pozyskiwać linków o odpowiednich anchorach, można by stworzyć kilka wartościowych stron (nie mylić z zapleczem) i z nich linkować, no ale na to potrzebne są spore pieniądze. Zresztą porządny link jakikolwiek by on nie był działa pozytywnie.

Wariant optymalny – występuje jak ktoś sensowanie pozycjonuje, zbiera trochę naturalnych linków i dokłada resztę o odpowiednich anchorach z katalogów i precli. Zyskujemy w tym przypadku dwie rzeczy, nasza domena zyskuje na wartości dzięki porządnym linkom i odpowiednio się pozycjonuje dzięki anchorom. Istotne jest to, że czas działa na naszą korzyść, im dłużej mamy linki i stronę w sieci tym większe zaufanie ze strony Google.

Wariant chamski – dostajemy do pozycjonowania domenę z naturalnymi linkami i ładujemy w nią linki z swl. No i wszystko wygląda pięknie do czasu, początek jak w wariancie optymalnym tylko ta rotacja linków. Na koniec ktoś rezygnuje z pozycjonowania i spotyka go nieprzyjemna niespodzianka. Nie dość, że strona spada w wynikach to jeszcze zaufanie Google do domeny poszło na spacer. Niestety model dość często spotykany na polskim rynku SEO.

Wariant ryzykowny – pozycjonowanie nastawione głównie na słowo kluczowe, czyli linkowanie z katalogów, presell page oraz swl. Wszystko zależy od tego czy nie przesadzimy, szczególnie z systemami wymiany linków. Mankamentem tego wariantu jest to, że z czasem nic nie zyskujemy, linki, które posiadamy nie wpływają znacząco na siłe strony (te z katalogów i precli). Często też domena narażona jest na różnego rodzaju filtry ze strony Google.

Podsumowanie – linkowanie strony

Przy linkowaniu strony warto zwrócić uwagę na dwie wartości, które mogą nieść ze sobą linki. Pierwszy z nich to podniesienie mocy domeny poprzez pozyskanie linków (najczęściej naturalnych) z dobrych stron, drugi to anchor, który wpływa na pozycję słowa / frazy w wynikach wyszukiwania. Najlepiej jest łączyć obydwie wartości linków, choć trudno jest pozyskać link, który posiadałby obydwie wartości.