Google Caffeine – wdrożono nowy silnik wyszukiwania

Zdaje się, że w ostatnim czasie nowa wersja Google – Caffeine, wraz ze zmianami w silniku wyszukiwania zagościła już na dobre. Przez ostatni miesiąc otrzymywaliśmy na zmianę wyniki z nowej wersji i starej. A ostatni tydzień czy półtora to też nowy interfejs, w sumie dla pozycjonowania bez znaczenia, ale jakiś grafik mógłby popracować nad ikonkami i czytelnością mapki (jakaś taka rozmyta).

Na początek jednak o generalizowaniu, czyli inni myślą (a przynajmniej powinni) w podobny do mnie sposób. Poczytałem sobie trochę opini osób zajmujących się SEO o tym jakie to są nowe wyniki, że spam zniknął albo się niezasadnie pokazuje. O tym, że pozycje uległy zmianie i teraz bardziej wartościowe strony są wyżej lub są niżej itd. Interesujące jest jednak to, że na pytanie – czy coś się zmieniło w wynikach – osoby nie związane z pozycjonowaniem odpowiadają nie (że interfejsie i owszem). Tyle o tym jakie to zmiany wprowadziło Google patrząc od strony użytkowników, a teraz co się zmieniło od strony SEO.

Parametr Site

Wykorzystywany do badania ilości stron zaindeksowanych w serwisie oraz sprawdzania bana w Google (brak wyświetlenia jakichkolwiek wyników dla domeny może o nim świadczyć). Istotny w systemach wymiany linków, w zależności od wielkości site przyznawane są pkt za daną stronę. Na swoich stronach nie zauważyłem praktycznie żadnych różnic pomiędzy starą wersją Google a Caffeine.

Natomiast sporo się zmieniło, jeżeli chodzi o słabej jakości strony, tam site ograniczony został dość poważnie (od 30 do 90% – analizę robiłem na preclach). Dość mocno utrudnia to zdobycie informacji czy wpis umieszoczny na takiej stronie został zaindeksowany. Często w wynikach nie pojawia się na konkretne zdanie lub dwa. Prawdopodobne, że znalazł się w SI (supplemental index) i wpisy, które zostały tam przeniesione nie wyświetlają się pod komendą site.

Parametr Related

Do tej pory mało wykorzystana funkcja z uwagi na to, że pojawiały się tam wpisy raczej nie związane z tematem naszej strony. Najczęściej było to zbiór stron linkujących do naszej domeny, albo strony niewiele mające wspólnego z tematyką serwisu. Obecnie wyniki related zmieniły się o 180 stopni, znajdziemy tam właściwie tylko strony powiązane tematycznie z naszą (więcej można przeczytać na blogu Gniotka – pierwsze testy Caffeine). Przy okazji bardzo dobre miejsce na szukanie wartościowych linków – sam po przejrzeniu wyników dla jednej domeny pozyskałem dwa.

Wartość linków

Cokolwiek by mówić o wartości treści na stronie, linkowanie nie straciło na znaczeniu, a chwilami odnoszę wrażenie, że stało się koniecznością. Co mam na myśli, poza tym, że to oczywiste. Podstrona na słabszym serwisie nie ma praktycznie szans na pokazanie się w indeksie, jeżeli nie ma linków. Przed wprowadzeniem Caffeine dało się ją jakoś znaleźć, teraz już niestety (albo stety) nie. W powiązaniu z ograniczeniem ilości stron w indeksie, ilość linków, którą można pozyskać (w skali makro) zmniejszyła się. Trudno sobie wyobrazić, żeby linkowanie ze strony, której nie ma w wynikach spowodowało pojawienie się w nich strony linkowanej.

Druga sprawa to umiejscowienie linków, odnoszę wrażenie, że Google po raz kolejny obniżył wartość linków umiejscowionych w stopce. Nie żeby to miało coś wspólnego z swl, pewnie po prostu śledzą trendy w sposobach linkowania i wyszło im, że nikt wartościowych linków nie daje do stopki. W sumie racja, gdzie webmasterzy umieszczają ważne linki ? A przekonanie, że Google walczy z swl wynika chyba tylko z mniemania o sobie ich użytkowników i przeciwników.

Trzecia rzecz, powiązana z parametrem related to tematyczność linków. O tym, że tematyczne linki są dużo bardziej wartościowe wiadomo ogólnie. Mam wrażenie, że Caffeine jeszcze bardziej wzmocniło ich wartość. Znaczyłoby to, że Google coraz bardziej zwraca uwagę na jakość linków a nie ich ilość, odpowiednio wzmacniając ich wpływ na pozycję strony.

Zmiany w wynikach

Tu niestety będzie mocno tendencyjnie. Wszystko za sprawą nowego silnika, który popchnął moje strony o kilka pozycji w górę w top 10. Zakładałem jeszcze sporo pracy do osiągnięcia takich wyników a Caffeine zrobiło to za mnie. No może nie wszędzie, blog spadł mi z 24 pozycji na „pozycjonowanie stron” na miejsce około 60. Tu powód wydaje mi się dość jasny, jak sprawdzę czy to ten element zaaktualizuję post.

Jedną rzecz da się zauważyć na pewno, Google przestało prezentować w wynikach słabsze strony, nawet jeżeli ich treść jest bardziej zgodna z zapytaniem. Widać to np. po szukaniu tytułu konkretnego postu, jeżeli domena, na której jest umieszczony nie jest wystarczająco wartościowa napierw wyświetlane są wyniki z domen silnieszych. Tak jak pisałem wcześniej, strona (podstrona), która nie ma linków praktycznie nie istnieje w indeksie.

Podsumowanie – wdrożenie Google Caffeine

Wygląda na to, że Google wprowadziło już na stałe nowy silnik Caffeine (wcześniejszy post na ten temat: wpływ wprowadzonych z Google Caffeine zmian). Ze zmian, które można zauważyć to zmniejszenie zawartości dostępnego indeksu. Strony o niższej wartości oraz wpisy na tych stronach raczej nie pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Wzrosła wartość porządnych i tematycznych linków i jednocześnie stały się one niezbędne do pojawienia się strony w wynikach. Zmieniono też interfejs wyszukiwarki i ta zmiana chyba najmniej udała się podczas wdrażania Caffeine.