Jak ocenić wartość strony, na której chcemy umieścić link

Linkowanie strony to jedno z podstawowych działań związanych z pozycjonowaniem stron. To z jakich serwisów linkujemy stronę (wraz z odpowiednim anchorem) ma istotny wpływ na pozycję zajmowaną przez nią w wyszukiwarce Google. Pozyskiwanie wartościowych linków to element każdej porządnej strategii SEO. Jest to proces długotrwały, chyba że zamierzamy kupować linki i stały w czasie. Jeżeli chodzi o kupno linków to warto pamiętać, że w momencie kiedy przestajemy płacić tracimy te linki i tracimy również pozycję strony uzyskaną dzięki nim.

Wartość linku zależy od wartości strony, na której jest umieszczony. W jaki sposób ocenić czy strona, na której zamierzamy dodać link jest uznana za wartościową przez Google. Istnieje kilka elementów, które decydują o wartości witryny

  • zawartość merytoryczna
  • dbałość o jakość strony przez administratora
  • ilość i jakość linków zwrotnych
  • pozycja w wyszukiwarce
  • ilość odwiedzin
  • indeksowanie podstron
  • wartość PageRank strony i podstron

Zawartość merytoryczna treści umieszczonych na stronie

Czytając wskazówki Google dla webmasterów można odnieść wrażenie, że istnieje tylko treść strony a reszta przychodzi sama. Wystarczy stworzyć unikalny, dostosowany do potrzeb odbiorców site content (zawartość strony) oraz stale go rozbudowywać i aktualizować i mamy stronę, która z czasem zajmie pierwszą pozycję w wyszukiwarce.

To oczywiście powierzchowne podejście (z założeniem, że do takie strony internauci będą linkować naturalnie – tylko skąd będą o tej stronie wiedzieć ?), ale pokazuje jakie znaczenie ma treść strony dla Google. Wobec tego, treść strony jest podstawowym elementem oceny jej wartości na potrzeby linkowania. Najlepszą opcją jest zawartość zbliżona tematycznie do naszej strony. Linki ze stron tematycznie powiązanych mają największą wartość, co nie oznacza, że wartościowe strony o inne tematyce powinniśmy omijać.

Dbałość o jakość strony, layout, nawigację

Drugą sprawą związaną w pewnym stopniu z treścią jest to w jaki sposób strona jest wykonana. To w jaki sposób strona się prezentuje w dużym stopniu świadczy o zaangażowaniu twórcy w jej rozwój. Nawet jeżeli na chwilę obecną strona nie posiada wartościowych statystyk związanych z SEO to istnieje duża szansa, że ich z czasem nabierze.

To w jakim stopniu – administrator, moderator, twórca – dba o nią jest wskaźnikiem co do jej losów w przyszłości. Strona z nachalnymi reklamami, czy nieczytelną treścią, o którą nikt nie dba prawdopodobnie z czasem zniknie w sieci wraz z linkiem, który na niej umieścimy.

Ilość i jakość linków zwrotnych tzn. backlinks

Obok contentu strony, linki zwrotne to główny wyznacznik wartości strony. Cytat „Content is a king but backlinks is a queen” obrazuje znaczenie linków prowadzących na stronę. Najczęściej oceniając stronę sprawdzamy ich ilość (sprawdzać należy w Yahoo, gdyż Google podaje nierzeczywiste dane) i na tym kończymy. Jeżeli strona ma dużo linków zwrotnych to jest wartościowa.

To połowiczne podejście, przeglądając niektóre wyniki stron z top 10 wyników wyszukiwania, jedna strona ma 18 tys. linków i zajmuje wyższą pozycję niż strona, która ma ich 330 tys. (słowo kluczowe „sms” pierwsza i druga pozycja). To wymownie świadczy, że nie tylko ilość ma znaczenie. Warto przejrzeć, losowo, z jakich stron prowadzą linki zwrotne zanim uznamy stronę za wartościową.

Pozycja strony w wyszukiwarce na promowane słowa kluczowe

Strona, które zajmuje wysoką pozycję na słowa kluczowe, które pozycjonuje (tytuł, anchor linków) jest uznawana przez Google za wartościową. W innym przypadku nie zajmowałaby wysokiego miejsca w wyszukiwarce. Link z takie strony oznacza dla Google, że ta strona również jest wartościowa, nawet jeżeli nie jest powiązana tematycznie.

Ilość osób odwiedzających stronę

Wśród mniej istotnych wyznaczników wartości strony, warto też zwrócić uwagę na liczę osób, która odwiedza tą stronę. Witryna uznawana przez internautów za ciekawą prawdopodobnie będzie się rozwijała i zyskiwała kolejne linki od odwiedzających co wpływa na jej siłę i pośrednio na link, który na niej umieścimy.

Szybkość indeksowania poszczególnych stron

Ten i ostatni aspekt jest ważny w przypadku umieszczania linków na podstronach. To w jakim czasie pojawiają się podstrony i czy w ogóle się pojawiają decyduje o tym, czy Google znajdzie nasz link. Jeżeli jej nie zindeksuje to również nie zindeksuje naszego linka.

Wskaźnik PageRank strony oraz podstron

Page Rank sam w sobie nie świadczy o sile strony, jest jednym z licznych elementów algorytmu, które decydują o tym. Choć wiele osób traktuje go jako główny wyznacznik wartości strony. Ma też dużą wartość w przypadku handlu linkami lub używania systemów wymiany linków – SWL.

Wartość PR nadana podstronom działa podobnie do indeksowania. Oznacza, że strona główna oddaje część swojej siły sub domenom, co z kolei świadczy, że umieszczenie linka na podstronach, jest mniej wartościowe niż na głównej, ale również ma znaczenie przy pozycjonowaniu.

Podsumowanie – ocena wartości strony

Oceniając wartość strony, na której chcemy umieścić linka warto kierować się kilkoma podstawowymi elementami. Do ważniejszych z nich należą, zawartość oraz dbałość o stronę przez jej twórcę, ilość i jakość linków prowadzących do niej z innych serwisów oraz pozycja strony w wyszukiwarce na określone słowa kluczowe. To podstawowe rzeczy, które powinniśmy brać po uwagę przy ocenie strony.

Dodatkowymi kryteriami, które mogą mieć znaczenie i warto je również sprawdzić to ilość osób, która odwiedza daną stronę, czas indeksowania kolejnych stron przez Google oraz wskaźnik PageRank strony głównej oraz podstron.

Jakość tekstu też ma znaczenie a szczególnie anchora co widać poniżej.

Sukineki