Audyt strony internetowej pod kątem pozycjonowania

Od czego zacząć audyt strony internetowej. Na początku warto się zastanowić jakie elementy powinny wchodzić w skład takiego audytu. Moim zdaniem audyty można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza z nich obejmuje wąski zakres badania strony i zawierają się w niej czynniki wpływające na optymalizację strony. Sprawdza się głównie użycie słów kluczowych na danej stronie www, czyli tytuł, znaczniki h1 … h6, nasycenie w treści itp. Drugim rodzajem jest audyt całościowy zawierający zarówno optymalizację jak i statystyki linków prowadzących do serwisu oraz pozycje zajmowaną na poszczególne słowa kluczowe w wynikach wyszukiwania. W zależności od potrzeb możemy dowolnie modyfikować badane elementy.

Tutaj chcę przedstawić drugi rodzaj audytu, czyli taki od A do Z, choć ze względu na to, że algorytm Google jest chroniony tajemnicą to w alfabecie zawsze będzie brakować literek. W skład takiego audytu wchodzą następujące elementy

  • optymalizacja strony pod kątem użycia pozycjonowanych słów kluczowych
  • badanie wartości linków prowadzących do strony i ich anchorów
  • analiza page rank domeny i sub domen
  • pozycja strony na określone słowa kluczowe

Ciekawym narzędziem a właściwie kompletem narzędzi jest udostępniany przez link assistance pakiet. W jego skład wchodzą, WebSite Auditor, SEO SpyGlass, LinkAssistance oraz Rank Tracker. Z pomocą tych narzędzi możemy wykonać audyt obejmujący wszystkie powyższe zagadnienia (z wyłączeniem Page Rank). Pakiet jest dostępny w trzech wersjach, darmowej, Pro i Enterprise. Wersja darmowa w zupełności wystarcza na potrzeby audytu choć ma jedną wadę, nie można zapisać ani wyeksportować danych. Za możliwość zapisywania danych zapłacimy 249 $, a za możliwość ich eksportowania i publikacji 599 $. Ja osobiście wykorzystuję darmową wersję.

Optymalizacja strony internetowej

Pierwszą część audytu wykonujemy z pomocą  WebSite Auditor. Sprawdza ona optymalizację strony pod kątem wybranych słów kluczowych. Wyniki prezentowane są w formie punktacji za określone słowo kluczowe, które przyznawane są za % ich użycie w poszczególnych znacznikach kodu HTML. Oczywiście miarodajność tych wyników zależy od znajomości przez twórców aplikacji znaczenia poszczególnych znaczników, ale już fakt posiadania danych o użyciu słów kluczowych na stronie we wszystkich istotnych elementach jest wartościowy.

optymalizacja słów kluczowych

Dodatkową wartością, który uzyskujemy poprzez analizę tym narzędziem, jest porównanie wyników naszej strony ze stronami zajmującymi pierwsze dziesięć pozycji w wyszukiwarce Google.

analiza konkurencji na słowa kluczoweTakie zestawienie może nam pomóc w określeniu jakie działania trzeba podjąć, żeby uzyskać lepszą pozycję. Jeżeli strona jest zoptymalizowana w podobnym stopniu co strony z top 10, to trzeba poszukać innych czynników, które możemy poprawić.

Linkowanie strony i wartość poszczególnych linków

Drugim elementem, który podlegał audytowi są linki prowadzące do strony z innych serwisów (backlinks). Jest to najważniejszy aspekt pozycjonowania strony. Bez linków i odpowiednich anchorów (tekst linku umieszczony na stronie) strona nie ma realnej możliwości na pojawienie się w wynikach na przyzwoitej pozycji, chyba, że są to frazy niszowe o niskim poziomie konkurencji.

Badanie linków przeprowadzamy z użyciem aplikacji SEO SpyGlass, analizuje ona linki prowadzące do strony wykorzystując domyślnie bazę Yahoo. Właściwie większość aplikacji sprawdzających ilość backlinks, wykorzystuje tą bazę gdyż posiada bardziej obiektywne informacje. Google za pomocą zapytania link:www.domena.pl udostępnia szczątkowe informacje na temat linków a w narzędziach dla webmasterów znajdziemy pełniejsze, ale również dalekie od rzeczywistości dane.

Program oblicza wartość linków w oparciu o dwa kryteria, page rank strony, na której znajduje się link oraz liczbę linków wychodzących ze strony w ogóle. Jest to dość mocne uproszczenie, gdyż dodatkowe zmienne, które wpływają na ich wartość to, powiązanie tematyczne domeny oraz jej wiek. Ten ostatni element jest o tyle ważny, że Google ma duże zaufanie do „starych” domen. Mimo iż aplikacja nie uwzględnia tych elementów przy obliczaniu wartości otrzymujemy taką informację w zestawieniu.

Analiza linków strony

Taka analiza pozwala nam całościowo spojrzeć na sposób linkowania naszej strony internetowej. W takim raporcie kryje się wiele odpowiedzi na to z jakich powodów strona zajmuje tą a nie inną pozycję w wyszukiwarce. Możemy linkować z niewłaściwych domen lub z niewłaściwymi anchorami. Warto też sprawdzać zgodność tematyczną stron, na których umieszczamy linki, nie warto a czasem nawet nie wolno umieszczać linków na stronach spamerskich lub z tzn. złej okolicy.

Sprawdzanie wskaźnika PageRank

Kolejnym elementem, który możemy sprawdzić w trakcie audytu jest wskaźnik Page Rank. Mimo iż jego znaczenie dla pozycjonowania jest marginalne, ma on dużą wartość dla biznesu związanego z pozycjonowaniem. Wartość tego elementu służy jako wyznacznik wartości strony dla wielu internautów. Jest on używany w systemach wymiany linków (SWL), sprzedaży linków oceny katalogów lub stron internetowych.

Page rank sprawdzimy na każdej stronie z narzędziami SEO. Ja używam DigPageRank, pokazuje statystyki z wielu DC (data center) Google. Jeżeli używamy Firefoxa możemy ściągnąć sobie dodatek SearchStatus, prezentuje PR każdej odwiedzanej domeny oraz kilka podstawowych parametrów SEO. Dobrze, jeżeli każda z podstron ma nadany PR, poza podstronami, które powstały między okresem aktualizacji. Świadczy to o tym, że Google-bot odwiedza te strony i znajduje na nich użyteczne treści.

Pozycja strony w wynikach wyszukiwania

Ostatnia rzecz związana z przeprowadzanym audytem to sprawdzenie pozycji w wyszukiwarce na określone słowa kluczowe. Miejsce jakie zajmuje nasza strona odzwierciedla skuteczność działań związanych z pozycjonowaniem. O ile przyjemnie jest patrzeć na wzrost pozycji strony to trzeba pamiętać, że przekłada się to na wzrost odwiedziny strony dopiero od momentu uzyskania pozycji w pierwszej dziesiątce. Zawiera się tam około 90 % kliknięć w wynikach wyszukiwania.

Przydatnym, oraz darmowym narzędziem do tego celu jest Free Monitor for Google. Analizuje on pozycję określonej strony w wybranym kraju (dostępnych jest kilkadziesiąt państw). Dodatkowo możemy wybrać ilość wyników, które mają zostać sprawdzone. Proponuję nie wykraczać poza pierwsze 400, gdyż, z jednej strony będzie to długo trwało a z drugiej Google nie akceptuje dużej ilości zapytań kierowanych do wyszukiwarki w krótkim czasie. Może to się zakończyć, przy próbie normalnego wyszukiwania, sprawdzaniem czy nasze zapytania nie są następstwem wirusów.

Sprawdzanie pozycji w Google

Konfiguracja programu jest wyjątkowo prosta, wprowadzamy adres URL domeny, którą chcemy sprawdzić. Dodajemy listę słów kluczowych, których pozycję sprawdzamy, wybieramy kraj oraz ilość pozycji. Wyniki prezentowane są wraz z zestawieniem wszystkich stron znajdujących się w zakresie sprawdzanych pozycji.

Podsumowanie – audyt SEO

Audyt strony strony internetowej to działanie mające na celu sprawdzenie strony pod kątem jej pozycjonowania. W skład takiego audytu może wchodzi badanie wąskiej lub szerokiej grupy elementów wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. W powyższym przykładzie badaliśmy

  • optymalizację strony
  • sposób jej linkowania oraz wartość linków
  • page rank domeny i sub domen
  • pozycję w wyszukiwarce na określone słowa kluczowe

Wykorzystałem do tego darmowe narzędzia, dostępne w internecie. Do sprawdzenia optymalizacji strony – WebSite Auditor, analizy linkowania domeny – SEO SpyGlass, wartości page rank –  DigPageRank i do sprawdzenia pozycji w wyszukiwarce – Free Monitor for Google.

W internecie dostępnych jest sporo narzędzi SEO, jeżeli funkcjonalność powyższych jest niewystarczająca można poszukać innych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystkie narzędzia obliczające wartość poszczególnych elementów bazują na hipotetycznej wiedzy na temat algorytmu Google.

Analiza poszczególnych elementów odpowiadających za pozycjonowanie strony może poprawić jakość działań związanych z SEO (ang. Search Engine Optimization). W czasie, kiedy rośnie konkurencja związana z uzyskaniem jak najwyższej pozycji w Google, a liczba firm zajmujących się pozycjonowaniem wzrasta, poprawa działań pozycjonujących staje się koniecznością.