Jak sprawdzić ilość wyszukań danego słowa kluczowego

W sumie odpowiedź na pytanie z tytułu wydaje się dość prosta. Wystarczy uruchomić Google Adwords i w zakładce możliwości wybrać narzędzie propozycji słów kluczowych. Google po analizie prezentuje nam nie tylko wyszukania, ale prognozowane ilości kliknięć oraz stawki CPC. O ile każdy kto prowadził kampanię w Adwords miał okazję przekonać się, że dwa ostatnie wskaźniki mijają się dość sporo z rzeczywistością (trzeba przyznać, że się trochę poprawiły w nowej wersji KeywordTool), o tyle ze słowami nie jest już tak prosto. Jedno to rodzaje dopasowań, dalej trendy sezonowe oraz wyszukania lokalne i globalne.

W sumie wiadomo, że Google trochę naciąga te liczby (pokazuje więcej wyszukań), ale o ile to nie wiadomo. W sumie nic w tym dziwnego – trzeba jakość zachęcić reklamodawców, choć z tym jakie słowa mieszczą się w dopasowaniach przybliżonych przeginają. Wystarczy włączyć opcję zobacz wyszukiwane hasła – wyszystkie i jest co pooglądać. W sumie cierpią na tym klienci, bo akurat nie sądzę, żeby firmy zajmujące się prowadzeniem kampanii zwracał uwagę klientom, że wykorzystują zbyt dużo słów a co za tym idzie za dużo wydają (ach ten % od budżetu kampanii). Każdy jest na swój sposób szczęśliwy, ale nie o tym miałem.

Z racji tego, że na jednej z moich domen prognoza pokazywała jedno, a wyniki wejść z trzeciego miejsca w analyticie drugi. Zaznaczę, że całe te wyliczenia są przybliżone, gdyż procent wejść na daną stronę na określonej pozycji jest zależny od wielu czynników.

Analiza ilości wyszukań

Teraz po kolei, analizę robiłem w pierwszej połowie marca. Na początek prognoza wyświetleń (dopasowania ścisłe) z adwordsa, czyli ile ludzi wyszukuje dane hasło w miesiącu, dalej wyniki wyświetleń z adwords (dopasowania ścisłe) w trakcie 2 tyg kampanii (czyli x 2 żeby porównywać).

prognoza adwords - kwatery zakopane

wyniki adwords - kwatery zakopane

Wychodzi, że stosunek prognozy do rzeczywistej liczby wyświetleń to 37%. Optymizmem nie napawa. Dodajmy więc do tego wykres trendu wyszukań w ciągu roku.

google trends - kwatery zakopane

Jak widać wyniki są zgodne z tym co Google Trends pokazuje na wykresie, czerwona linia to 37%, czyli w przybliżeniu wyniki pierwszej połowy marca kiedy była robiona analiza. Co z tego wynika.

Rzeczywista ilość wyszukań

Pierwsza rzecz to, że Google w narzędziu KeywordTool pokazuje liczbę wyszukań z miesiąca, w których było ich najwięcej. Z tego z kolei wynika, że w zależności od wahnięć sezonowych danego słowa liczba wyszukań może znacznie się różnić. Pozostaje przy robieniu założeń co do ilości wyświetleń danego słowa w wyszukiwarce dołożyć statystyki z Google Trends i określić proporcjonalnie ilość przypadającą na określne miesiące.

Druga sprawa to przełożenie wyszukań na wejścia na stronę w zależności od zajmowanej pozycji. Taką analizę robiłem dla innych słów, gdyż na kwatery zakopane jestem za daleko w wynikach. Kształtuje się to (analogicznie jak w przypadku wyżej) dla dwóch słów na trzeciej pozycji w sposób:

  • prognoza 1 900 i 1 300
  • rzeczywista 546 i 246 (29 % i 19 %)
  • wejścia 33 i 10 (6 % i 4 % z rzeczywistych)

Trzeba jednak zaznaczyć, że w wynikach wyświetlana jest mapka z siedmioma wynikami, która zajmuje większą część wyników wyszukiwania. Może to wpłynąć na % kliknięć na danej pozycji. Jeszcze dla porównania wyniki kliknięć w Adwords dla danych słów 13 % i 25 % – średnia pozycja w czasie kampanii 1,3. Wynika z tego, że płatne wyniki przejmują dość sporo ruchu. Tyle na dziś na temat statystyk, % i temu podobnych.

No może jeszcze mała dygresja, w dzisiejszych czasach w związku z wprowadzeniem matematyki jako przedmiotu obowiązkowego na maturze prowadzi się kampanie społeczne, żeby pokazać, że to przydatny w życiu przedmiot – paranoja.