Darmowe pozycjonowanie stron – czyli ile to może kosztować

Termin darmowe pozycjonowanie stron musi przykuwać uwagę, a przynajmniej zastanawiać. Jak to się dzieje, że na polu działań, które stają się coraz bardziej konkurencyjne i w normalnym przypadku ktoś oczekuje od nas za nie pieniędzy, są oferowane za darmo. Doświadczenia z innych dziedzin życia uczą, że jeżeli ktoś oferuje coś darmowego to będzie później oczekiwał czegoś w zamian. Jak się ma sprawa z pozycjonowaniem.

Darmowego pozycjonowania prawdopodobnie będziemy szukać w wyszukiwarce Google, gdyż jej ta cała sprawa dotyczy. Zobaczmy co zawiera pierwsze 10 wyników na hasło – darmowe pozycjonowanie.

Jeżeli chodzi o linki sponsorowane, to Google nie zajmuje się pozycjonowaniem i ciekawe co robi na 1 miejscu. W większości wpisów mamy takie słowa jak stawki, opłata lub wymienioną cenę, co raczej nie oznacza za darmo.

W przypadku wyników organicznych, pierwsze dwa wyniki odnoszą się do systemów wymiany linków (mogą być bezpłatne, ale najpierw trzeba sporo zainwestować w co innego). Wśród dalszych wyników darmowy kurs pozycjonowania, dalej swl oraz oferta 90 dni pozycjonowania za darmo (można to przyjąć jako spełniające kryterium).

Wnioski wydają się oczywiste, poza swl i ofertą 90 dni próbnych, nie ma nawet wspomnienia o darmowym pozycjonowaniu. Żeby korzystać z swl-i potrzebne są punkty, które możemy kupić za pieniądze :) lub za wartość strony internetowej, która w najlepszym wypadku kosztuje dużo pracy, koszt domeny i hostingu. Podsumowując na pierwszej stronie wyników Google na hasło darmowe pozycjonowanie, możemy znaleźć jedną ofertę – 90 dni pozycjonowania za darmo.

Ile w rzeczywistości kosztuje pozycjonowanie ? Podstawowo mamy dwa możliwe scenariusze działań.

  • Pozycjonowanie samodzielne
  • Zlecenie pozycjonowania firmie lub osobie

Pozycjonowanie stron we własnym zakresie

Jednym z tańszych sposobów pozycjonowania, ale na pewno nie darmowym, jest wykonywanie tego na własną rękę. Podstawowe koszty jakie będziemy musieli ponieść to

  • Zakup domeny
  • Hosting
  • Pozyskanie linków płatnych (np. wpisy do płatnych katalogów)

Nie należy zapominać o własnej pracy, której co prawda kosztów nie ponosimy, ale może być ona sporo warta. Stworzenie własnej strony wymaga już sporych nakładów. Co prawda w sieci możemy znaleźć sporo narzędzi lub darmowych rozwiązań, które to ułatwią. Jeżeli jednak będziemy chcieli zlecić to firmie zewnętrznej to powinniśmy liczyć się z kosztem kilkuset złotych (przy minimalnych wymaganiach funkcjonalnych i graficznych).

Linkowanie strony za darmo jest możliwe jedynie w przypadku pozyskiwania linków w sposób naturalny lub poprzez pisanie artykułów i umieszczanie ich na presell page (to znów sporo naszej pracy). Większość wartościowych katalogów jest obecnie płatnych (stawki wahają się od 2 do 9 zł), natomiast system SWL (systemy wymiany linków) pozwalają nam umieszczać linki w zależności od ilości punktów zebranych za wartość domeny, na której gotowi jesteśmy się tymi linkami wymieniać. Punkty możemy również kupić, na forum PiO można znaleźć sporo tego typu ogłoszeń. Przykładowo:

  • Seo.net.pl, 100k punktów w cenie 155 zł na miesiąc
  • Gotlink, 100k punktów w cenie 100 zł za miesiąc
  • E-weblink, 100k punktów w cenie 300 zł za miesiąc

Pozycjonowanie strony poprzez firmę SEO

Oferty pozycjonowania stron prowadzone przez firmy zajmującą się SEO mają szeroki przekrój. Rozpoczynając od ofert darmowego pozycjonowania lub za symboliczną złotówkę (zazwyczaj przez 1 lub 3 m-ce) poprzez kilkadziesiąt lub kilkaset złotych za tematyczną grupę słów. Zazwyczaj koszty zaczynamy ponosić od momentu uzyskania przez frazy określonej pozycji. Takie podejście powoduje określone, wpływające na metody działań pozycjonujących, skutki.

Firma SEO ponosi koszty pozycjonowania i ich zwrot następuje dopiero w momencie uzyskania określonej pozycji w postaci opłaty miesięcznej za utrzymanie pozycji. To powoduje, że w interesie firmy leży obniżenie kosztów pozycjonowania do minimum. Ma to istotny wpływ na jakość działań o czym pisałem – pozycjonowanie stron internetowych po polsku. Zdarzają się oczywiście przypadki pozycjonowania w oparciu o jakość tylko kosztuje to wtedy setki lub tysiące złoty miesięcznie od rozpoczęcia działań.

Wprowadzenie zmian na stronie (optymalizacja SEO), pozyskanie linków do strony, czy to w formie artykułów na preclach, czy umieszczania w katalogach lub ich zakupu. Można naturalnie, choć nie wierzę, że klient gotów jest czekać np. 2 lata lub dłużej na osiągnięcie rezultatów. Licząc ogólnie są to wydatki rzędu od 500 zł w górę i to nie wszystko są wydatki jednorazowe.

Oznacza to, że firma zacznie zarabiać na pozycjonowaniu po około roku (okres pozycjonowania i zwrot kosztów). Jest to oczywiście duże uproszczenie, ale chodziło mi o pokazanie paradoksu, który prowadzi do porzucenia wszelkich działań jakościowych, z uwagi na ich koszt, na rzecz działań ilościowych (najczęściej zautomatyzowanych). Czyli seoaddery, swl, czy ostatnio precloaddery. Klient nie chce zaakceptować kosztów przygotowania, pozycjoner ich nie wykonuje w efekcie mamy śmietnik w internecie oraz wynikach, choć skutek cząstkowy (pozycja określonej firmy) jest.

Podsumowanie – darmowe pozycjonowanie stron

Termin darmowe pozycjonowanie to fikcja literacka lub bardziej hasło marketingowe wymyślone na potrzeby ściągnięcia klientów. Można wyróżnić trzy rodzaje pozycjonowania ze względu na ich koszty

Pozycjonowanie samodzielne – najczęściej najtańsza wersja, lecz nie darmowa i to z uwagi na to, że nie ponosimy kosztów własnej pracy. Gdyby je doliczać mogłaby się okazać najdroższą.

Pozycjonowanie przez firmę SEO (ilość) – również tania wersja pozycjonowania, zazwyczaj do kilku do kilkudziesięciu złotych za słowo. Możemy mieć pewność, że linki do naszej strony pojawią się w miejscach, o których wolelibyśmy nie oglądać, lub w „artykułach”, których wolelibyśmy nie czytać.

Pozycjonowanie przez firmę SEO (jakość) – patrząc przez pryzmat dwóch poprzednich, wersja raczej droga, od kilkuset do tysięcy złotych. Wymaga działań przygotowawczych oraz tworzenia wartościowych treści. Z uwagi na to rozliczana jest zazwyczaj od momentu rozpoczęcia procesu pozycjonowania.

Jak widać brak czegoś takiego jak darmowe pozycjonowanie, możliwe, że ktoś może taką usługę zaoferować, ale tylko przez krótki czasu. Po nim prawdopodobnie wystawi rachunek, który ten okres uwzględni.