Ile kosztuje pozycjonowanie strony – analiza kosztów

W związku z rozwojem rynku SEO – pozycjonowania stron, coraz więcej osób chce promować swoją stronę w wyszukiwarce. Ma to najczęściej charakter reklamowy, umieszczenie strony w top 10 wyników wyszukiwania prowadzi do wzrostu odwiedzin serwisu i może przekładać się na powiększenie dochodów z prowadzonego biznesu. Większość z tych firm czy osób nie ma czasu pozycjonować strony samodzielnie wobec czego poszukuje firmy, która będzie pozycjonować ich stronę. Jednym z ważniejszy, choć czasem mam wrażenie, że jedynym z kryteriów wyboru jest cena. W zależności od wybranej metody działania koszty mogą się od siebie znacząco różnić.

Jedna mała dygresja odnośnie skuteczności pozycjonowania. Badania pokazują, że reklama płatna w wyszukiwarce ma o 50% wyższy wskaźnik konwersji (liczony dokonanymi zakupami) od pozycjonowania w wynikach organicznych. Biorąc pod uwagę charakter wyników wyszukiwania, może to świadczyć, że osoby z nich korzystające bardziej poszukują informacji niż chcą dokonać zakupu. Jeżeli szukają produktu lub usług, które chcą zakupić, częściej decydują się na linki sponsorowane. Więcej w poście pozycjonowanie stron czy reklama w Google Adwords.

To ile kosztuje pozycjonowanie zależy od metod jakimi będziemy pozycjonować stronę. Analizę podzielę na dwa kryteria, pierwsze w zależności od charakteru działań

 • pozycjonowanie samodzielne
 • firma SEO – podejście ilościowe
 • firma SEO – podejście jakościowe

oraz ze względu na charakter rzeczowy

 • optymalizacja
 • linki naturalne
 • katalogowanie
 • presell page
 • swl
 • zakup linków

Samodzielne pozycjonowanie strony

Patrząc od strony wydatków jest to najtańsza forma pozycjonowania, jednak jeżeli liczyć to nakładem pracy wychodzi, że musimy poświęcić na nią najwięcej czasu. Niezależnie od wybranej metody pozycjonowania (ilościowej czy też jakościowej) najwięcej czasu zajmie nam tworzenie treści, zarówno tej na stronę lub zaplecze, jak i pod presell page. Z uwagi na to, że większość treści powinna mieć charakter unikalny to naprawdę pracochłonne zajęcie, nawet jeżeli będą to krótkie publikacje lub wpisy.

O ile koszt budowania contentu możemy wziąć na siebie o tyle za pozyskiwanie linków będziemy musieli zapłacić. Chyba, że mamy wystarczającą ilość czasów i nasza strona jest popularna wśród internautów, to możemy wybrać naturalną metodę pozyskiwania linków, która z założenia jest darmowa. Szczegółowe koszty poszczególnych działań przybliżę w ujęciu rzeczowym.

Firma SEO – metoda ilościowa

Metoda sprowadza się, jak nazwa wskazuje, do pozyskania jak największej ilości linków prowadzących do strony. To gdzie znajdują się linki ma drugorzędne znaczenie. Duża cześć procesu pozycjonowania jest zautomatyzowana. Wykorzystuje się głównie SWL (systemy wymiany linków), SeoAddery oraz ostatnio PrecloAddery.

Koszty tej metody są wyznaczane przez rynek i panuje dość brutalna konkurencja. Ceny wahają się od 50 do 150 zł za jedno słowo kluczowe (proste hasło) za miesiąc. Można też znaleźć oferty za 9,90 zł, ale za ich efekt raczej bym nie gwarantował. Najczęściej cena za dane słowo jest ustalana na podstawie liczby stron pojawiających się w wynikach wyszukiwania, co wg mnie nie ma nic wspólnego z trudnością frazy. Przyjmując takie kryterium fraza „noclegi Zakopane” nie jest trudna (777 tys wyszukań), a życzę powodzenia w pozycjonowaniu za 100 zł / m-c.

Firma SEO – metoda jakościowa

Odmiennie do metody ilościowej ta sprowadza się do pozyskania linków z dobrej jakości domen, najczęściej powiązanych tematycznie ze stroną pozycjonowaną. Z założenia ilość takich domen jest ograniczona co skutkuje mniejszą ilością linków do strony. Natomiast ich moc pozwala skutecznie rywalizować z innym stronami z TOP 10. Drugi aspekt to skupienie uwagi na jakości pozycjonowanej strony, czyli optymalizacji pod względem SEO oraz treści umieszczonych na stronie.

Koszty związane z pozycjonowanie opartym o jakość są wyższe niż w przypadku metody ilościowej. Najczęściej poprzedza je analiza słów kluczowych wartych pozycjonowania oraz optymalizacja strony pod ich kątem. Cena pozycjonowania najczęściej zawiera już obydwa te elementy. Koszt pozycjonowania wszystkich słów (wraz z long tail – szerokie pozycjonowanie) to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie w zależności o tematyki. Branża finansowa, telekomunikacyjna i turystyczna to jedne z najbardziej konkurencyjnych i tu koszty mogą być jeszcze wyższe.

Dodawanie stron do katalogów

To najprostszy sposób pozycjonowania strony, jednak ze względu na mało ilość wartościowych katalogów mocno ograniczony. Skupiając się na samych katalogach nie ma raczej możliwości pozycjonowania strony na trudniejszej frazy do top 10. Jest to raczej wsparcie procesu pozycjonowania lub indeksowania strony.

Wartościowe katalogi są najczęściej moderowane oraz płatne. Standardowa cena to 2 zł + VAT, natomiast koszt katalogów tworzonych przez popularne serwisy (Onet, Wp) to koszt 10 zł. Bezpłatne, porządne katalogi umieszczają wpisy jedynie do wartościowych stron, czasem można dodać wpis bezpłatnie, jeżeli strona ma określony PageRank (zazwyczaj więcej niż 4).

Strony typu Presell Page

Polega na dodawania artykułów z linkiem w treści. Serwis umożliwia rejestrację i możliwość napisania publikacji oraz dodania do zbioru postów wraz z zachowaniem aktywnego linka w treści. Tak samo jak przy katalogach są precle moderowane oraz pozwalające na umieszczanie artykułów samodzielnie.

W Polsce dodawanie artykułów do stron typu Presell Page jest w 99% przypadków darmowe. Jedynym kosztem jaki ponosimy jest napisanie artykułu, jeżeli we własnym zakresie jest to koszt naszej pracy, jeżeli zlecamy taką usługę to ceny wahają się od 2 do 5 zł / 1000 znaków (artykuły pod precle) w zależności od długości i jakości publikacji. W przypadku kiedy chcemy otrzymać artykuł wyższej jakości to trzeba liczyć się z wydatkiem od 10 zł za 1000 znaków.

Systemy wymiany linków

Narzędzie umożliwiające wymianę linków pomiędzy użytkownikami lub bardziej stronami. Najczęściej korzysta się z niej w przypadku linkowania zaplecza, choć czasem są odważni i linkują z niego pozycjonowaną stronę. Za używanie SWL (dużą liczbę linków w stopce strony) możemy dostać filtr od Google.

Główny koszt tej metody to przygotowanie strony pod SWL, za jakość strony i ilość podstron otrzymujemy punkty, które później możemy wykorzystać do wymiany linków. Im lepsza strona na której chcemy umieścić link tym więcej punktów na to potrzebujemy. Punkty możemy też kupić, jest sporo ogłoszeń ich sprzedaży. Przykładowe ceny z forum Pozycjonowanie i Optymalizacja:

Na dzień 22.09.2009

 • Gotlink, 100k punktów w cenie 100 zł za miesiąc
 • E-weblink, 100k punktów w cenie 300 zł za miesiąc
 • Seo.net.pl, 100k punktów w cenie 155 zł na miesiąc

Na dzień 15.05.2010

 • Gotlink, 100k punktów w cenie 120 zł za miesiąc
 • E-weblink, 100k punktów w cenie 250 zł za miesiąc
 • SeoMatik, 100k punktów w cenie 80 zł za miesiąc
 • Seo.net.pl, 100k punktów w cenie 100 zł na miesiąc

Zakup linków

Możemy też pozyskać linki do strony po prostu je kupując. W ramach miesięcznych płatności otrzymujemy możliwość umieszczenia linku na wybranej przez siebie stronie. Koszty zależą od jakości strony (głównie od PR co z jakością może nie mieć wiele wspólnego), na której chcemy umieścić link i wahają się od 20 do kilkuset zł za miesiąc. Zakup linków jest o tyle ryzykowny, że jest wiążący tzn. jeżeli przestaniemy płacić tracimy link i związany z nim wzrost pozycji w wyszukiwarce.

Podsumowanie – ile kosztuje pozycjonowanie stron

Koszt pozycjonowania strony jest w dużej mierze zdeterminowany przez to jaką metodę wybierzemy. Najtaniej pod względem kosztów, choć najbardziej pracochłonne jest pozycjonowanie samodzielne. Firma SEO to wydatek 50 – 100 zł miesięcznie za proste słowo kluczowe w przypadku ilościowego pozyskiwania linków i kilku tysięcy złotych za całościowe pozycjonowanie (wraz z long tail) w przypadku firmy pozycjonującej jakościowo.

Poszczególne działania mające na celu pozyskanie linków to wydatki od 2 do 10 zł za wpisy do katalogów i artykuły presell page. Za zakup linku możemy zapłacić od 20 do kilkuset złotych miesięcznie. Wykorzystanie do tego celu SWL to głównie praca nad przygotowaniem wartościowego zaplecza o dużej ilości podstron.