Analiza konkurencji – case study pozycjonowania strony

Przed przystąpieniem do pozycjonowania strony warto przeanalizować konkurencję. W tym celu wpisujemy do wyszukiwarki Google wybrane słowo kluczowe i analizujemy pierwsze 10 (bardzo dokładna analiza 20) stron pojawiających się w wyszukiwarce. Warto przed wykonaniem analizy określić kryteria, które będziemy przyjmować przy ocenie strony. Im bardziej zbieżne będą one z kryteriami stosowanymi przez Google tym lepsze wnioski można wyciągnąć.

W jakim celu wykonujemy analizę stron konkurencji ? To podstawowe pytanie na jakie warto sobie odpowiedzieć. Nie zmienimy przecież wartości linków czy zawartości stron. Ja osobiście stawiam sobie dwa pytania, na które chcę uzyskać odpowiedź dzięki analizie

  • Jak trudno będzie uzyskać pozycję w TOP 10 ? Czyli wywnioskować ile nakładu pracy, czasu czy pieniędzy trzeba będzie na to poświęcić.
  • Jak pozycjonuje konkurencja ? Czyli wady i zalety działań innych pozycjonerów, z naciskiem na zalety bo można się czegoś nowego nauczyć, zresztą wady jak widać nie przeszkadzają im zajmować wysokiej pozycji.

Kryteria jakimi się posługuję są po części znanymi elementami algorytmu Google, a po części moimi subiektywnymi poglądami na to jakie strony zyskują pozycję w wyszukiwarce. Brakuje tu ilości stron wyświetlanych w Google oraz ilości wyszukań danego słowa, jednak elementy te nie mają związku z siłą konkurencji. Pokrótce omówię teraz każdy z elementów (szerzej opisuję temat – jak ocenić wartość strony i jak wybrać wartościową domenę), kolejność omawiania w większości odzwierciedla istotność poszczególnych elementów i należą do nich

  • Zawartość strony
  • Ilość i jakość linków
  • Wiek domeny
  • Zindeksowane strony
  • PageRank
  • Jakość wykonania strony
  • Ocena ogólna

Zawartość strony

Podstawa często powtarzana we wskazówkach Google dla webmasterów. Czasem śmieszne wydają się stwierdzenia Google, że zawartość strony wystarcza a reszta sama się zrobi (naturalne linkowanie). Pomimo to site content to istotny element pozycjonowania, przytaczając jego składową jaką jest rozmieszczenie słów kluczowych.

Ilość i jakość linków

Drugi filar pozycjonowania to linki. Najlepiej z wartościowych stron o określonym anchorze, zgodnym z pozycjonowanymi słowami. Różnicę między ilością a jakością można zobaczyć w wynikach jak strona, która ma 2 000 linków jest wyżej od strony, która ma ich 100 000. Jak zdobyć wartościowe linki – wracamy do zawartości. Do dobrych stron się linkuje pomimo paranoi z nofollow, może nie tak często jak kiedyś, ale jednak możemy dzięki temu pozyskać wartościowe linki.

Wiek domeny

Czynnik od nas niezależny, domena ma tyle lat ile ma i upływu czasu nie przyśpieszymy, choć czasem szkoda. Stara domena to same plusy, stabilniej zachowuje pozycje w wynikach, szybciej uzyskuje wyższe pozycje, jest odporniejsza na bany lub filtry i szybciej aktualizują się informacje o niej w Google.

Zindeksowane strony

Czynnik świadczący o wielkości serwisu, pod warunkiem, że strony nie są generowane automatycznie przez skrypty. Drugi aspekt to zmiana ilości stron, czyli o tym czy serwis się rozwija. To również ze wskazówek Google, aktualizacja i rozbudowa – strona powinna „żyć”.

PageRank

Wskaźnik, który powoli odchodzi w niepamięć. Pierwotnie miał wskazywać wartość stron linkujących do serwisu. Strony oddawały część swojej wartości PR stronie, do której linkowały. Obecnie w czasie SWL można uzyskać wysoki PR linkując ze stron o niskim wskaźniku, jakość przerodziła się w ilość.

Jakość wykonania strony

Poprawność użycia kodu HTML i CSS ma niewielki wpływ na pozycję strony w wynikach, natomiast ma duży wpływ na to jak użytkownik odbiera stronę. Dobrze wykonana strona o wygodnej nawigacji zachęca do jej przeglądania.

Ocena wyglądu

Mój prywatny punkt widzenia na stronę. Oceniam dzięki temu, czy ktoś dba o serwis, wkłada pracę w jego utrzymanie. W takim przypadku jest duża szansa, że strona będzie istniała w sieci a nie zniknie w ciągu roku. Jeżeli ktoś dba o stronę i umie ją pozycjonować to szanse na sukces są spore.

Analiza konkurencji w moim przypadku

W moim przypadku wyszło, że na cztery główne słowa (powiązane tematycznie) w wynikach wyszukiwania znajduje się 20 stron w pierwszej 10 (niektóre są po kilka razy na wybrane słowa). Dwie ze stron pojawiają się w pierwszej piątce na wszystkie słowa i te strony prawdopodobnie stanowią największą konkurencję.

Statystyki dla stron, które pojawiają się najczęściej w pierwszej dziesiątce.

Pozycjonowanie stron - analiza konkurencji

Jak widać pozycjonowanie systemami wymiany linków ma się dobrze. Z 10 najczęściej pojawiających się 8 z nich korzysta. Choć są miłe wyjątki na dwa słowa na pozycji pierwszej są strony, które mają po 4 000 linków. Domeny są w większości wiekowe, co powoduje, że raczej nie zarobią filtra za swl. Choć warto powtórzyć analizę za miesiąc (trzy miesiące) i zobaczyć różnice w pozycjach i linkach.

Warto pamiętać jedną rzecz, że wszystkie wskaźniki odwiedzin, zajmowanych pozycji są wtórne do procesu pozycjonowania. Strona zyskuje ruch dzięki pozycjonowaniu a nie odwrotnie.

To tyle w kwestiach analizy stron konkurencji, zaktualizuję post za 2 miesiące, żeby zaprezentować różnicę w wynikach. Następnym tematem będzie budowanie zaplecza – stron wsparcia – śmietnika czy jak kto to sobie to nazywa.