Kontekst linku – gdzie najlepiej umieścić link na stronie

W sumie cały temat można by zamknąć w jednym zdaniu, najlepiej umieścić link na samej górze strony w nagłówku <h1> dużą czcionką. Jest jednak kilka zasadniczych ale, nawet jeżeli jest to nasza własna strona, to zazwyczaj zachowujemy to miejsce dla tytułu strony (nie mylić z <title>) i wpisujemy tam najważniejsze słowa kluczowe. A przekonanie kogoś, żeby tam wstawił link do naszej domeny jest praktycznie niemożliwe, chyba że zapłacimy a strona nie będzie należała to wartościowych.

Widziałem co prawda kilka takich wynalazków na preclach, no ale jak ktoś ma polot i fantazje to się da. Najczęściej jednak linki znajdują właściwe sobie miejsce w stopce, czasem się nawet rotują (została ta odrobina fantazji). Z pozostałych miejsc często spotyka się linki w panelu bocznym (menu, sitebar), na odrębnej stronie lub po prostu w treściach umieszczonych na stronie (te dominują głównie na stronach presell page).

Kontekst linku

Drugim elementem, który wpływa na wartość linku jest jego otoczenie, czyli kontekst. To jakie treści i słowa „otaczają” link. Google dysponuje narzędziami do analizy treści znajdujących się na stronie i sprawdza, które informacje są na stronie najważniejsze. Przykład takiej ogólne analizy można zobaczyć w narzędziach Google dla webmasterów (Twoja witryna w sieci – słowa kluczowe). Określane jest znaczenie danego słowa oraz ilość zdarzeń (ang. occurrences – na moje to wystąpień) związanych z danym słowem. „Możemy się dzięki temu dowiedzieć na jaki temat jest nasza strona”.

Czyli mamy, im wyżej na stronie (wcześniej w kodzie strony) tym lepiej i im bardziej zbliżone treści do anchora linku tym większą ma moc. Jest tak naprawdę tylko jedno miejsce, w którym możemy osiągnąć optymalne połączenie tych dwóch warunków – to link w treści posta – dość wcześnie w kodzie strony i otoczony treścią. Stąd tak naprawdę bierze się tak duża popularność precli (ktoś miał głowę na karku wymyślając je – jak ktoś wie kto był pomysłodawcą to poproszę o komentarz).

W innych miejscach na stronie dość ciężko otoczyć link treścią. Czasem można takie próby zobaczyć w stopkach stron z swl, gdzie pomiędzy linkami występują słowa (rzadko pasujące do anchorów linków). Ćwiczę ostatnio taki pomysł z linkami umieszczonymi w bocznym menu. Dodaję zdanie lub ze dwa treści i umieszczam między słowami link z odpowiednim anchorem. Pytanie zasadnicze to czy działa i jak działa taka zabawa. Na obecną chwilę nie mogę nic pewnego powiedzieć, gdyż linkuję strony systematycznie i nie wiem co dokładnie odpowiada za wzrost ich pozycji i w jakim stopniu. Jak ktoś by miał ochotę przeprowadzić ze mną taki test to proszę o kontakt mailem.

Unikalność treści

Jeszcze kilka słów o unikalności, temat w sumie wałkowany niemiłosiernie, ale natchnęło mnie ostatnio jedno pytanie na forum. Czy lepiej umieścić 1 artykuł na 10 preclach, czy stworzyć z niego 10 unikalnych … . Jak z jednego artykułu można stworzyć 10 unikalnych, albo ktoś minął się ze słownikiem, albo wierzy w cuda bądź w moc synonimów, bo w to, że chce napisać 9 od nowa nie wierzę. A propo, synonimy dla słowa unikalny to: rzadki, wyjątkowy, niespotykany. Nawracając do linków, kontekst wokół nich powinien być unikalny dla każdej domeny.

Podsumowanie – gdzie dać link na stronie

Paragraf powyżej idealnie nadaje się do umieszczenia w nim linka z anchorem do strony na temat unikalności. Namawiamy jeszcze osobę, która posiada stronę ze słownikiem języka polskiego, pod literką U na wiadome słowo, ładujemy tekst do górnego panelu strony i mamy link jak się patrzy. Jako, że ostatnio nie ma zbyt wielu „frajerów”, którzy „rozdają” miejsce na linki pozostaje nam stworzyć własną stronę ze słownikiem, linkować z dobrych źródeł itd … . Od cała filozofia SEO, budowanie contentu i umieszczanie w nim linków. Magi w tym nie ma jak sugerują co poniektórzy (złośliwości Google też), ale pobawić się można nieźle jak ktoś lubi.