Narzędzia Google – poszukiwanie słów kluczowych

Dziś chciałbym napisać o dwóch pomocnych, przy poszukiwaniu i wyborze słów kluczowych, narzędziach udostępnionych przez Google w ostatnim czasie. Pierwszym z nich jest Wonder Wheel (w wersji polskiej koło informacji), które niedawno pojawiło się w wyszukiwarce wraz z opcjami wyszukiwania.

Wcześniej opcje dostępne były w wersji angielskiej Google. Udostępnienie cieszy, gdyż stanowi o tym, że Google zaczyna poważnie traktować rynek wyszukiwania i reklamy płatnej w Polsce. Drugim narzędziem jest zmodyfikowana wersja Keyword Tool, na razie w fazie beta. Choć patrząc na udostępniane funkcje (np. w Analytics) duża część istnieje, jako beta od dłuższego czasu.

Wraz z opcjami pojawiły się kryteria pozwalające na filtrowanie wyników. Możemy określi źródło wyników wyszukiwania (filmy, blogi, wiadomości itd.). Wybrać interesujący nas okres istnienia wyników w wyszukiwarce (dzień, ostatni tydzień, dowolny zakres dat itp.). Możemy też obejrzeć wynik rozszerzone o zawarte obrazki lub zawierające więcej tekstu ze strony. Mam wrażenie, że dodatkowy tekst ze strony wybierany jest na podstawie słów kluczowych związanych z wyszukiwaniem.

Zobaczmy teraz, co oferują obydwa narzędzia. Zacznę od Wonder Wheel, które jest bardziej analityczne a potem opiszę Keyword Tool, które przydaje się do diagnostyki i wniosków.

Wonder Wheel – koło informacji

Działanie tego narzędzia sprowadza się do podawania propozycji słów do wyszukania związanych tematycznie z pierwotnie wpisanym słowem. Dla każdego wybranego słowa otrzymujemy listę stron w postaci wyników wyszukiwania (te same strony, co w wyszukiwarce). Na wyniki zostaje mniej miejsca, więc bez przewijania strony widocznych jest pięć. Jak by tak domyślnie wyglądał Google zamiast TOP 10 mielibyśmy TOP 5.

Ciekawie, lub jak kto woli tendencyjnie zachowuje się koło informacji, na hasło „pozycjonowanie”. Początek obiecujący, po prawej w wynikach sami „starzy znajomi”.

Wonder Wheel - hasło "pozycjonowanie"

Tematyka dość ciekawa, jak pozycjonować, za ile i poradnik pozycjonowania. W sam raz żeby znaleźć coś interesującego do poczytania. Niestety dalej tak wartościowo już nie jest.
wonder-wheel-jak-pozycjonowac

Jak pozycjonować

No i co tu niby można kliknąć, z zaproponowanych tematów pozostaje tylko wymiana linków. Reszta to ogólniki i angielski termin, zresztą teoretyczny. Praktyka jaka jest widać.

wonder wheel - darmowe pozycjonowanieDarmowe pozycjonowanie

Tu już nie ma żadnych złudzeń, albo wymiana linków albo system wymiany linków. Za darmo nie jest, więc mogliby też jakiś kurs pozycjonowania stron wrzucić.

Wygląda na to, że koło jest w dużej części budowane na podstawie ilości powiązanych tematycznie wyników dostępnych w wyszukiwarce na to słowo.

propozycje wyszukań - pozycjonowanie

Ciekawe, bo Google nie używało dotychczas ilości wyników do budowania narzędzi, bardziej koncentrowało się na ilości zapytań kierowanych do wyszukiwarki. A w tym przypadku popularność danego słowa na stronach decyduje (w jakim stopniu nie wiadomo) o wykorzystaniu go w narzędziu.

Choć z drugiej strony wykorzystanie ilości wyszukań powodowałoby paradoks, słowa często wyszukiwane, byłyby wyszukiwane jeszcze częściej z powodu tych sugestii. Ilość wyników wydaje się być w miarę neutralnym mechanizmem związanym z trendami popularności danych słów w internecie.

KeywordTool – diagnostyka słów kluczowych

Większość osób, które korzystało z narzędzia Google Adwords zna KeywordTool. Służy do wyszukiwania słów kluczowych na potrzeby kampanii reklamowych. Narzędzie jest też często wykorzystywane do celów SEO. Sprawdzenie ilości wyszukań danego słowa pomaga w określeniu jakie słowa wybrać do pozycjonowania. Poza ilością wyszukań, prezentuje dane o wysokości stawek CPC, trendach wyszukiwania oraz posiada kilka przydatnych filtrów.

W ostatnim czasie Google udostępniło betę nowej wersji narzędzia. Link do nowej wersji dostępny jest po wejściu na starszą wersję. Do narzędzia dodano wybór adresu witryny, co sugerowałoby, że jest to kryterium wyświetlanych propozycji, o działaniu tej funkcji za chwilę. Drugą nową funkcją jest grupowanie tematyczne słów. W wynikach dodano kolumny z danymi (po ich wybraniu w opcji widok) na temat szacunkowej liczby kliknięć i kosztów z tym związanych, CTR itp.

Nowa wersja KeywordTool

Z mniej miłych informacji, niezależnie jakiej domeny użyjemy do prognozowania wyniki są prawie identyczne (zakres słów) stawki CPC nawet nie drgną. Może to z powodu bety a może to tylko taka sugestia, żeby optymalizować strony tylko czemu nie pokazują tego efektów. To samo tyczy się kliknięć i CTR, porównywałem wyniki z kampanią, którą prowadzę i tak to wygląda

  • Narzędzie, CPC – 2zł, kliknięcia – 10, CTR – 2,4% (średnia pozycja 1,4),
  • Rzeczywistość, CPC – 0,51zł, kliknięcia – 16, CTR – 8,4% (średnia pozycja 2,8).

To albo bardzo wczesna beta, albo Google nie ma zamiaru nic zmieniać w swojej polityce, czyli nie podawać przybliżonych danych, tylko po co wtedy to dodawać do narzędzia ? Druga przyczyna może być taka, że wersja ma wiele naleciałości anglojęzycznych, w przytoczonym porównaniu większość proponowanych słów była w wersji angielskiej. Może za krótko zbierane są dane z polskiej wersji Adwords, żeby wyniki były w miarę obiektywne.

Podsumowanie Wonder Wheel i KeywordTool

Obydwa narzędzia Google udostępniło w ostatnim czasie, jedno w wersji docelowej – Wonder Wheel i jedna aktualizacja w wersji beta – KeywordTool. Obydwa w pewien sposób wspierają poszukiwanie słów kluczowych, choć pierwsze z nich bardziej na zasadzie wyszukań i prezentacji wyników wyszukiwania a drugie diagnostyczne do wykorzystania w kampaniach Adwords. Dobrym uzupełnieniem tych narzędzi jest Google Trends, które dodakowo pokazuje zmienność wyszukań w ciągu roku.

Optymistyczny jest fakt, że obydwa narzędzia są odpowiednikami ich angielskich wersji używanych w Google.com. Może to świadczyć, że Google zaczął postrzegać rynek usług wyszukiwania i reklamy w Polsce, jako wartościowy. Co prawda dane w tych narzędziach wyglądają na mocno testowe, lub niedopracowane to z czasem mogą one okazać się bardzo przydatne.