Szybkość ładowania strony – kolejny element SEO ?

O tym, że Google zaleca tworzenie stron pod kątem użytkownika (usability – optymalizacja strony) wie chyba każdy, kto zajmuje się pozycjonowaniem i poświęcił chwilę czasu na zaznajomienie się ze wskazówkami dla webmasterów. Właściwie sprowadza się to do użycia, czy kierowanie się przy tworzeniu serwisu trzema podstawowymi elementami,

  • treść – wartościowa dla użytkownika,
  • nawigacja – płynna i czytelna (linkowanie wewnętrzne),
  • jakość – nie oszukiwać Google :) – (ukryty tekst, DC, przekierowania),

do których z dużym prawdopodobieństwem dojdzie szybkość ładowania strony, o czym z chwilę.

Budując stronę w oparciu o powyższe wskazówki, dodając linkowanie naturalne, strona kiedyś (w bliżej nieokreślonej przyszłości …) pojawi się, adekwatnie do wartości, w wynikach wyszukiwania. Jak ktoś ma ochotę i zacięcie to czemu nie np. jest pasjonatem i tworzy dla siebie.

Webmaster Tools

W narzędziach Google wprowadziło trochę zmian, część z nich czysto kosmetycznych a część wzbogacających informacje o stronie. Z tych ważniejszych dodano wartości przy słowach kluczowych, ze statystyk indeksowania zniknął wskaźnik PageRank. Dodano też cały dział laboratorium, gdzie możemy zobaczyć stronę „oczami” Googlebota, dowiedzieć się o złośliwym oprogramowaniu na stronie i przejrzeć wydajność witryny.

Funkcja jest w fazie eksperymentalnej. Dowiadujemy się z niej o średnim czasie ładowania strony i odniesienie tego do ładowania innych stron w sieci. Wykres na przestrzeni czasu oraz informacje co można optymalizować i o ile zmniejszy to wielkość ładowaną do przeglądarki. Oraz dodatek Page Speed, wymaga użytkowania Firefox (wersja 3.5) i Firebug (wersja 1.4).

Analiza strony z Firebug (page speed)

Narzędzie Firebug samo w sobie jest przydatne do analizy kodu strony, zarówno HTML i CSS. Możemy zaznaczyć dowolny element na stronie i sprawdzić kod HTML wykorzystywany do jego budowy oraz skąd bierze się jego styl CSS. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli sami nie tworzyliśmy strony (np. korzystamy z przygotowanej skórki WordPress) a chcemy coś na niej zmienić.

Firebug - page speed

Analizator Page Speed to dodatkowa zakładka w Firebug. Po uruchomieniu przeprowadza analizę elementów odpowiedzialną za szybkość ładowania się strony do okna przeglądarki.

Szybkość ładowania się strony a SERP

Podstawowe pytanie, od strony pozycjonowania, to czy warto wprowadzać takie zmiany. Od strony użytkowej odpowiedź jest jednoznacznie na tak. Szybsze ładowanie strony to wygoda dla osób odwiedzających naszą stronę. Zresztą przy dzisiejszych oczekiwaniach użytkowników co do tempa dostępu do informacji nie ma co nad tym dywagować, należy dostosować.

Co do SERPów (Search Engine Results Page) to sprawa ma dwa wymiary. Pierwszy, zmniejszenie wielkości stron (poprawa wydajności) zmniejszy ilość danych, które musi gromadzić Google. Przy takiej ilości stron nawet ułamek procenta pozwoli na oszczędności związane z centrami danych, łączami itp. Naturalnym wydaje się motywacja do tego za pomocą wzrostu pozycji w wynikach wyszukiwania.

Z drugiej strony, serwisy, które mają mniej treści, automatycznie szybciej się ładują. To stoi w sprzeczności wartością stron określanej na podstawie ilości informacji. Wynikałoby z tego, że bardziej będzie liczyć się optymalizacja elementów a nie wielkość docelowa strony. W sumie to dobre posunięcie ze strony Google, zyskają zarówno użytkownicy jak i Google. Myślę jednak, że wartość tego elementu nie zmieni znacząco wyniku branego pod uwagę przy ustalaniu pozycji w wyszukiwarce.

Podstawowe problemy

Jeżeli zdecydujemy się na optymalizację strony pod względem wydajności to czego się spodziewać. Testowałem to głównie na WordPressie, choć przegląd kilku dodatkowych stron (w tym Google Adwords i Analytics) wskazują na podobne aspekty. Informacje o poprawkach otrzymujemy w podziale na trzy kategorie (ok, umiarkowane, znaczące).

Najczęściej otrzymujemy do poprawki

  1. Optymalizację cache i cookies
  2. Włączenie kompresji Gzip
  3. CSS (style) i JS (skrypty) – zmniejszenie wielkości plików i połączenie w jeden, przeniesienie ich do nagłówka, usunięcie nieaktywnych elementów
  4. Optymalizacja  obrazków (zwiększenie kompresji)

Jak przyspieszyć działanie strony

Można to robić ręcznie, lub w przypadku wordpressa wykorzystać dodatkowe wtyczki. Wykorzystałem do tego dwie wtyczki (Script Compressor i Gzip Output). Z tą pierwszą trzeba uważać, gdyż przeniesienie CSS i JS do sekcji head przez nią może się skończyć utratą części funkcjonalności skryptów lub części stylów i strona już nie wygląda jak wcześniej. To załatwia w większości 2 i 3 pkt z listy. Resztę odnośnie tych zmian możemy pobrać z narzędzia (zmniejszony CSS i JS oraz skompresowane obrazki – pkt 4).

Co do optymalizacji cache to testowałem wtyczki WP Cache i Super Cache, ale zniechęcił mnie zbyt duży stopień ingerencji w wordpressa. Trzeba przyznać, że demonem prędkości to wordpress nie jest, jednak analiza stron Google Adwords i Analytics wykrywa podobne problemy więc nie ma się co martwić. Natomiast strona Google jest dobrze zoptymalizowana.

Podsumowanie – szybkość ładowania strony

Google w ostatnim czasie zaczął promować działania na rzecz zwiększania wydajności stron (zwiększenia szybkości działania). W webmaster tools otrzymaliśmy podstawowe informacje na temat problemów ze stroną oraz narzędzie Firebug Page Speed do pobrania. Przeprowadza ono analizę elementów naszej strony i informuje, które elementy możemy poprawić. Głównie sprowadza się to do optymalizacji cache oraz skryptów i stylów wykorzystywanych na stronie.

Możliwe, że szybkość działania ładowania się strony będzie miała wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania. Na razie jednak strony Google, oraz większość popularnych serwisów nie jest zoptymalizowana.