Podstawy SEO – czyli pozycjonowanie samodzielne

W związku z tym, że dostaję sporo maili z pytaniami o pozycjonowanie, a dokładniej jak to zrobić samemu niedużym kosztem, postanowiłem napisać jak się do tego zabrać. W związku z dwoma warunkami, jakimi ma charakteryzować się pozycjonowanie samodzielne, czyli być tanie i proste, to skuteczność takich działań może występować tylko w określonych warunkach. Pokrótce omówię, do czego warto dążyć dysponując małym budżetem i niewielką wiedzą.

Jeżeli chodzi o niski budżet to nie stanowi on, aż takiej przeszkody jak nikła wiedza na ten temat. Podstawowym problemem w tym przypadku, nie jest osiągnięcie wysokiej pozycji, ale zafiltrowanie strony, lub co gorsza otrzymanie bana od Google. Z tego powodu warto rozwijać się i nabierać doświadczenia, przy obecnym tempie rozwoju świata (szczególnie technologii i internetu) kto się nie rozwija ten nie tyle stoi w miejscu, co się cofa. A teraz do rzeczy.

Krok 1 – Słowa kluczowe, czyli co będziemy pozycjonować

Na początku warto się zastanowić, jakie słowa lub frazy są zgodne z treścią strony, który prowadzimy i przygotować listę około 5 – 10 słów ogólnych. Najczęściej na tym właśnie kończymy, co powoduje dwa podstawowe problemy

 • Na popularne (ogólne) słowa kluczowe panuje najczęściej duża konkurencja i wypromowanie strony do pierwszej dziesiątki nie jest tanie
 • Powodują duży wskaźnik odrzuceń. Rzadko wyszukiwanie ogólnych słów ma charakter jednoznaczny, tzn. szukany jest jeden typ informacji. Np. dla słowa pozycjonowanie można szukać zarówno informacji jak i firmy, która zajmuje się pozycjonowaniem.

Z tych powodów warto tą listę uszczegółowić, czyli zamiast jednego słowa używać dwóch lub trzech słów powiązanych tworząc frazy. Wygodnym narzędziem do tego typu działań jest KeywordTool, które po wprowadzeniu wybranych słów generuje listę synonimów wraz z miesięczną ilością wyszukań. Z listy synonimów wybieramy najbardziej adekwatne słowa związane z treścią strony. Należy pamiętać, że liczba wyszukań nie jest skorelowana z trudnością pozycjonowania.

KeywordTool wyniki dla hasła pozycjonowanie

Trzeba pamiętać, że im więcej słów wybierzemy tym większy nakład pracy będziemy musieli włożyć w ich pozycjonowanie. Chcąc utrzymać niskie koszty warto ograniczyć listę do 10 – 15 słów / fraz, które spełniają jednocześnie dwa kryteria, pasują do strony i mają dużą liczbę wyszukań. Najczęściej w tym przypadku kompromis jest nieodzowny.

Krok 2 – Podstawowa optymalizacja SEO

Jeżeli chodzi o optymalizację strony to warto poprawić te elementy, które możemy zrobić samodzielnie lub przy minimalnym nakładzie pracy specjalisty z zewnątrz. Do takich zmian należy

 • Poprawienie tytułów zgodnie z wybranymi słowami / frazami. Nie należy budować tytułu jedynie w oparciu o słowa kluczowe, warto zawrzeć też informacje o zawartości strony. Wyniki wyszukiwania pokazują w tytule 65 znaków
 • Stworzenie przyjaznych linków w postaci www.nazwadomeny.pl/słowo-kluczowe-treść.html
 • Wykorzystanie nagłówków h1 … h6 zgodnie ze strukturą treści na stronie. Nie należy nadużywać nagłówków h1 i h2, najlepiej użyć jednego h1 i jednego h2.
 • Opisanie obrazków atrybutami alt i title. Najlepiej używać do tego słów kluczowych.
 • Wykorzystanie pogrubienia, pochylenia, podkreślenie, kolorów do wyróżnienia istotnych treści.

Przebudowywanie treści na stronie pod kątem użytkowników i pozycjonowania, czyli usability, warto zostawić specjalistą. Zaspamowanie strony słowami kluczowymi może prowadzić do wyrzucenia strony z indeksu. Pisanie odpowiednich treści to też spory wydatek, warto skupić się na budowaniu treści samodzielnie pod kątem potrzeb użytkowników.

Krok 3 – Linkowanie strony

Element kluczowy, niezależnie czy skupimy się na naturalnym pozyskiwaniu linków (dzięki wartościowej zawartości), czy sztucznym budowaniu linków. Istnieją dwie metody linkowania strony

 • Ilościowa – skupiamy się na pozyskaniu jak największej ilości linków nie zwracając uwagi na źródło ich pochodzenia
 • Jakościowa – skupiamy się na pozyskaniu linków z porządnych stron najlepiej powiązanych tematycznie z naszym serwisem.

Nie ma żadnych porządnych badań na temat, która metoda jest skuteczniejsza, są jedynie zwolennicy jednej lub drugiej metody, lub osoby, które łączą obie. Pewne jest, że metoda jakościowa wymaga większej ilości pracy (metoda ilościowa jest w dużym stopniu zautomatyzowana). Natomiast metoda ilościowa jest obarczona większym ryzykiem otrzymania filtra (obniżenie pozycji strony o określoną liczbę pozycji) lub bana (wyrzucenie strony z indeksu).

Ilość sposobów pozyskania linków do strony jest ograniczona. Główne metody linkowania strony to

 • Katalogi – właściwie najtańszy sposób pozycjonowania, ale też najmniej skuteczny. Warto stosować go dla nowych domen, celem zindeksowania stron. Ciekawym narzędziem ułatwiającym dodawanie do katalogów jest narzędzie – SEOLight – nie automatyzuje procesu a znacznie go ułatwia.
 • Presell page – strony pozwalające zamieszczać artykuły z linkami w treści. To dość popularny ostatnio sposób pozycjonowania, w związku z tym liczba stron typu presell page, która powstaje jest spora. Jednak duża część tych stron znika z internetu w ciągu pierwszych trzech miesięcy, dlatego warto wybierać dobrej jakości precle, żeby nie tracić linków. Na własne potrzeby przeanalizowałem presell page po kątem SEO – lista presell page.
 • Koszty ponosimy głównie za tworzenie artykułów, koszt napisania tekstu pod precla waha się między 3 a 5 zł. Warto pamiętać, że im niższa cena tym gorszej jakości otrzymamy artykuł i tym niższa wartość linku w nim umieszczonego. Niskiej jakości artykuły mogą też nie zostać zaakceptowane na moderowanych preclach.
 • Zaplecze – zwane też stronami wsparcia. To przygotowane przez nas strony związane tematycznie z pozycjonowaną stroną. Zaletą własnego zaplecza jest dowolność treści jakie na nim umieszczamy (należy unikać dublowania treści ze strony podstawowej) oraz możliwość wstawiania dowolonych linków. Zaplecze należy również linkować, żeby nabierało mocy i przkazywało ją stronie podstawowej.
 • Systemy wymiany linków – Najpopularniejsza obecnie metoda pozycjonowania stron w Polsce. Metoda ilościowa, polega na umieszczaniu linków na stronach uczestniczących w programie w zamian za pkt.

Najpopularniejsze systemy to

 • e-weblink – rotacyjny
 • gotlink – rotacyjny
 • seo.net.pl – rotacyjny
 • statlink – stały
 • linkme – stały

Punkty w systemie możemy otrzymać za dodanie swojej strony do systemu wymiany – nie polecam dodawania wartościowych strona a już na pewno nie pozycjonowanej strony – poza utratą siły z powodu dodanych linków wychodzących możemy załapać filt lub za stosowanie SWL. Punkty można również kupić, na forach związanych z pozycjonowaniem znajdziemy sporo takich ofert oraz informacji jak używać poszczególnych systemów.

 • Wymiana lub zakup linków – te dwie metody są do siebie bardzo podobne, za umieszczenie linku na stronie osoby, która to oferuje, musimy albo umieścić link zwrotny to jego strony, albo zapłacić. W związku z tym, że nie warto posiadać zbyt wielu linków wychodzących metoda wymiany ma spore ograniczenia, natomiast jeżeli chodzi o zakup, to możemy kupować w dowolnej ilości. Ryzyko jest tylko takie, że jak przestaniemy płacić stracimy pozycję uzyskaną dzięki tym linkom.
 • Naturalne linkowanie – jedyny sposób zdobywania linków promowany przez Google. Nie jest zależny od naszych działań w sposób bezpośredni. Jak mamy zdobywać naturalne linki wg. Google

„…Naturalne linki do Twojej witryny powstają w sieci, gdy inne strony uznają treść Twojej witryny za przydatną dla użytkowników, którzy je odwiedzają …”.

Jednocześnie promując oznaczanie linków atrybutem nofollow doprowadzili proces naturalnego linkowania do stanu śmierci klinicznej. Naturalne linki się zdarzają, rzadko i potrzeba na to sporo czasu.

Najlepiej korzystać ze wszystkich metod równocześnie. Z uwagi na pracochłonność lub kosztowność niektórych sposobów należy dostosować je do naszych możliwości. Warto też zwrócić uwagę na trwałość efekty związane z wyborem, niektóre metody powodują uzależnienie pozycji od płacenia określonej kwoty pieniędzy. Przestajemy płacić – tracimy pozycję.

Podsumowanie – pozycjonowanie samodzielne

Główne elementy pozycjonowania to wybór słów kluczowych, optymalizacja strony i proces pozyskiwania linków. O ile w dwa pierwsze elementy nie wiążą się najczęściej z dużymi kosztami o tyle na linkowanie możemy już wydać teoretycznie nieograniczoną ilość pieniędzy. Warto przeanalizować słowa kluczowe i wybrać te na miarę możliwości i do nich dobrać metody pozyskiwania linków, które nie będą wiązały się z dużymi kosztami.

Myślę, że przy wybraniu średnio trudnych słów i dobrej jakości stronie, można samodzielnie pozycjonować stronę z dobrym skutkiem. Wykorzystując tanie metody pozycjonowania (katalogi, precle, systemy wymiany linków) osiągniemy pozycję w TOP 10. przy niskim nakładzie środków z naszej strony.