Budowanie zaplecza dla pozycjonowanych stron

Od momentu kiedy Google zaczęło promować wykorzystanie atrybutu nofollow uzyskanie wartościowych linków (przekazujących swoją moc) w sposób naturalny stało się zjawiskiem rzadkim. Większość osób orientujący się w miarę w ich wartości przy pozycjonowania, a także te osoby, które obawiają się o utratę siły swojej strony (linki wychodzące osłabiają w pewnym stopniu domenę) przestali linkować naturalnie lub oznaczają linki atrybutem nofollow. Natomiast wymiana linków i handel nimi ma się znakomicie – Google, patrząc na promowany przez nich sposób uzyskania wysokiej pozycji – strzeliło sobie w stopę.

Aspekt wymiany linków lub ich kupna jest obarczony jednym poważnym ryzykiem – przestajemy płacić, tracimy linki i tym samym tracimy pozycję. Przy nagłej utracie dużej ilości linków możemy też narazić stronę na filtr. Zresztą, nie zależy to tylko od nas, druga strona może zrezygnować i zostajemy bez części linków. Z tego powodu najlepiej poszukać linków ze źródła, które jest od nas zależne i to główna korzyść z budowania i posiadania własnego zaplecza inaczej zwanego stronami wsparcia.

Korzyści z posiadania zaplecza

Własne zaplecze ma kilka istotnych korzyści, o jednej pisałem wyżej, jest zależne od nas. Wynikają z tego takie wartości jak, to my decydujemy o treściach na nim umieszczanych, decydujemy o postaci i miejscu linków, możemy pozycjonować je w sposób zgodny z naszymi potrzebami i na wybrane przez nas słowa kluczowe. Do momentu kiedy płacimy za jego hosting i domenę, na której stoi możemy je wykorzystywać i cały czas zyskuje na wartości.

Budowanie zaplecza

Od czego zacząć budowanie zaplecza ? Celem jest wsparcie procesu pozycjonowania wybranej przez nas strony. Na początku istotne jest określenie tematyki strony, nie warto budować stron ogólno-tematycznych, dużo lepszy efekt daje strona o wąskiej „specjalizacji”. Oczywiście związane z tematyką pozycjonowanej strony.

Dla przykładu, jeżeli prowadzimy sklep sprzedający akcesoria sportowe to tematem zaplecza może być aktywny tryb życia lub serwis związany z jakimś rodzajem sportu. Im bliżej związane tematycznie strony tym większą wartość posiada strona wsparcia. Warto pamiętać o tym, żeby nie dublować treści ze strony pozycjonowanej, gdyż unikalna zawartość ma większą wartość. Zdublowanie serwisu 1 do 1 najprawdopodobniej skończy się banem na stronę.

Pozycjonowanie zaplecza

Drugi element to pozycjonowanie zaplecza. Samo zaplecze uzupełnione o wartościowe treści też posiada odpowiednią wartość. Jednak strony wsparcia warto też pozycjonować, oczywiście pozycjonujemy je na inne słowa kluczowe niż stronę podstawową. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest stworzenie zaplecza, które nie tylko będzie wartościowe, ale też chętnie odwiedzane. Dzięki reklamie (często adsense) można doprowadzić do tego, że zaplecze będzie samowystarczalne (zarobimy na nim tyle ile wydamy na utrzymanie), czyli takie małe perpetuum mobile pozycjonowania.

Podsumowanie – zaplecze pod pozycjonowanie

Stworzenie własnego zaplecza (stron wsparcia) niweluje ryzyko utraty linków. Korzystając z systemów wymiany linków czy kupując je, jesteśmy narażeni na ich utratę, kiedy przestajemy płacić. Linki umieszczone na zbudowanym zapleczu są całkowicie od nas zależne, my decydujemy jak długo będą one umieszczone, z jakim anchorem i w jakim miejscu na stronie. Warto pamiętać, żeby tworzyć strony wsparcia zbliżone tematycznie do pozycjonowanej strony. Zaplecze warto też pozycjonować jak każdą inną stronę.