Unikalna i wartościowa treść – SEO zgodne ze wskazówkami

Przeszukuję ostatnio po raz kolejny internet (forum, wyszukiwarka, spisy itp.) poszukując wartościowych stron, na których mógłbym – twórca strona umożliwia – umieścić link do moich serwisów. Najczęściej przegląd taki kończy się uzupełnieniem listy Presell Page (wykorzystanie Presell Page do pozycjonowania) o kilka dodatkowych stron. Są to zwykle precle moderowane a co za tym idzie akceptujące artykuły o unikalnej treści.

Większość pozycjonerów wskazówki Google dotyczące SEO traktuje jako zło konieczne, skąd w takim razie takie rygorystyczne trzymanie się unikalności treści publikowanych w internecie. Z jednej strony wynika to ze złego rozumienia definicji duplicate contain i poglądu, że jak umieszczę identyczny tekst na swojej stronie to dostanę bana. Jak skopiuję cały serwis to i owszem bana można dostać, ale nie za jedną stronę z tekstem szczególnie w kontekście innych treści.

Drugi powodem poszukiwania unikalności artykułów jest przypisywanie przez Google wyższej wartości stronom zawierającym niepowtarzalną treść. Stąd taka potrzeba oryginalności i stąd takie „chuchanie” na wskazówki Google dotyczące wartościowego contentu. Ciekawe, że linkowanie naturalne nie chce się przebić. Wobec tego jak budować wartościowy content, czyli unikalność, czyli stosować się (lub udawać) do wskazówek Google dotyczących SEO.

  • kopiowanie tekstów
  • mieszanie tekstów
  • przedruk artykułów
  • copywriting
  • twórczość własna

Kopiowanie treści z innych serwisów

Metoda ma tą główną wadę, że jest niezgodna z prawem. Jest również nieetyczna co nie przeszkadza stosować jej przez niektórych (w mniejszości) internautów. Dość prosta w użyciu, polega na skopiowaniu treści z innej strony i wklejenia jej na nasz serwis. Jako, że polskie prawo stanowi, że kradzież do 250 zł ma znamiona niskiej szkodliwości czynu i jest zazwyczaj umarzana, wystarczy kopiować treści poniżej tej wartości. Oczywiście nikt specjalnie nie kopiuje bez zgody oryginalnej publikacji, czasem się tylko komuś omsknie ręka na klawiaturze i wciśnie ctrl V i ctrl C.

Mieszanie treści jednego artykułu

Celem tej metody jest uzyskanie jak największej ilości „różnorodnej” treści z wykorzystaniem jednego artykułu, służącego za punkt odniesienia. Polega na użyciu synonimów, które wprowadzamy zamiast oryginalnie użytych słów w tekście. Można też przerabiać całe fragmenty teksu, lub poszczególne zdania. Jeżeli spotkamy gdzieś w internecie artykuł, którego treść wygląda w miarę poprawnie, ale zdania nie mają większego sensu to prawdopodobnie powstał on z użyciem tej metody.

Podobną, jeżeli chodzi o efekt, choć bardziej pracochłonna, jest metoda przerabiania tekstów ręcznie. Najczęściej powstaje tekst o wyższej wartości, choć zależy jak kto pisze, konstrukcja zdań i ogólny sens treści jest bardziej przejrzysty dla czytającego. Często spotykanym zabiegiem jest też przestawianie akapitów (jeżeli takowe istnieją) pomiędzy sobą.

Przedruk artykułów z innych serwisów

Kolejnym sposobem uzyskanie treści, może nie unikalnej jednostkowo, ale unikalnej jako serwis, jest korzystanie z artykułów publikowanych na stronach z artykułami do przedruku. Najczęściej są to strony typu presell pages, co powoduje, że pobierane z nich artykuły zawierają aktywne linki w treści. Regulamin tych serwisów zobowiązuje nas, zarówno do zachowania ich po przedruku, jak i umieszczenia linku do strony, z której tekst pochodzi.

Budowanie treści w oparciu artykuły do przedruku, obniża jej wartość z powodu dużej liczby linków wychodzących (zachowanie w artykułach i link zwrotny do serwisu). Treści same w sobie nie są oryginalne, tylko powielają się, czasem w wielu miejscach w internecie. Jednak dodanie kilku wartościowych tekstów z przedruku, może dobrze dopełnić treść naszej strony jako całości.

Copywriting – treści pisane na zamówienie

Ten sposób będzie wymagał od nas przeznaczenia pewnej kwoty pieniędzy. Jej wysokość będzie zależała od naszych oczekiwań odnośnie jakości artykułów. Ostatnio spotkałem ogłoszenie 1,5 zł za 1 000 znaków (strona A4 to około 4 tys). Czego można się spodziewać po artykule za taką kwotę, nieskładne teksty o niskiej wartości, które znajdziemy na Presell Page kosztują 2 zł / 1000 znaków.  Porządny tekst na precla to wydatek 5 zł / 1000 znaków. Tak wygląda copywriting preclowy, ogłoszenia o pisaniu tekstów znajdziemy na forach o pozycjonowaniu.

Drugim rodzajem artykułów są tzn. artykuły na stronę – niekiedy te za 5 zł też się tak nazywają, ale ja bym ich na stronę nie dał. Tutaj koszty rozpoczynają się od 10 zł / 1000 znaków i mogą sięgnąć kilkuset złotych za publikację. Zależy u kogo i jaki tekst zamówimy, im bardziej merytoryczny tekst zawierający konkretne dane, tym będzie droższy.

Ostatnio dodatkową usługą powiązaną z copywritingiem preclowym jest dodanie napisanego artykułu do precli, czyli dwa w jednym. Kosztuje to dla przykładu w pakiecie 33 artykuły + 33 precle za 99 zł.

Tworzenie własnych unikalnych treści

Metoda gwarantująca unikalną treść (chyba że ktoś „pożyczy”) a czy wartościową, zależy od tego co będziemy pisać. Daje największe możliwości i jednocześnie wymaga największego wkładu pracy. Dobrze napisany artykuł, merytoryczny, nie tylko zyska wartość w Google, ale jest też duża szansa, że zainteresuje innych internautów, którzy zaczną do niego linkować (naturalny proces pozyskiwania linków).

Wbrew temu, że żyjemy w czasach nadmiaru informacji to napisanie dużej ilości wartościowych i unikalnych treści o określonej tematyce to zadanie trudne. Większość informacji, która nas zalewa to śmieci, które nie niosą ze sobą żadnej wartości. Zebranie materiałów na porządny artykuł to wiele godzin pracy w poszukiwaniu informacji. Napisanie go to już ta prostsza część, stąd ta metoda tworzenia treści na stronach jest rzadko spotykana.

Podsumowanie – unikalna i wartościowa treść

Budując stronę internetową warto wypełnić ją wartościowymi informacjami. Unikalna zawartość to sprawdzona (zgodna ze wskazówkami Google) metoda na stworzenie silnego, pod kątem pozycjonowania, serwisu. Mamy kilka podstawowych metod pozyskania treści na naszą stronę. Począwszy od bezprawnego przywłaszczania sobie cudzej pracy przez mieszkanie tekstów (mechanicznie lub ręcznie) do przedruku treści z innych serwisów za zgodą użytkowników. Jednak te metody mają jedną zasadniczą wadę – powielają bezpośrednio lub pośrednio treści, które już pojawiły się w internecie

Jeżeli chcemy, żeby zawartość naszej strony była oryginalna to mamy dwa wyjścia, albo zamawiamy teksty u kogoś, albo sami zabieramy się za pisanie. Korzystając z copywritingu nie warto zamawiać najtańszych tekstów, gdyż są to teksty o niskiej wartości merytorycznej, najczęściej używane do precli. Natomiast zakup unikalnego i interesującego artykułu to już spory wydatek, oczywiście jeżeli chcemy zamawiać ich więcej. Najlepszym sposobem, choć najbardziej pracochłonnym jest zebrać materiał i napisać artykuł samemu.