Strony wsparcia – case study pozycjonowania serwisu z ofertami

Mój projekt powoli wchodzi w pierwszą fazę testów, czyli na ukończeniu jest pierwsza ze stron z ofertami. Obecnie na domenie znajduje się krótki tekst powiązany tematycznie z przedmiotem katalogu. Domena ma obecnie dwa linki, jeden ze strony presell page (nie miałem pomysłu na link to dałem do niej) i drugi z jednego serwisu wsparcia. Zajmuje na wybrane słowa kluczowe miejsce w drugiej i trzeciej dziesiątce wyników.

Z racji tego, że domenę warto linkować zanim powstanie na niej docelowa zawartość (Google lubi strony rozwijające się) to budowane wcześniej serwisy wsparcia zostaną w końcu wykorzystane. Jestem przeciwny nazywaniu ich zapleczem, (choć często nazwy używane są naprzemiennie), gdyż rodzi to konotacje ze śmieciowymi stronami – niestety tak wygląda większość stron pod zaplecze.

Użyteczność dla użytkownika

Moim zdaniem, jeżeli już zabieramy się za tworzenie stron wsparcia to warto zadbać o to, żeby były one użyteczne. Wykorzystanie do pozycjonowania to jedno a budowanie wartościowych serwisów to drugie. Niby, z jakiego powodu mamy tworzyć śmietnik w internecie ? bo łatwiej i wygodniej – najwygodniej jest z pilotem przed telewizorem jak ktoś odczuwa niechęć do pracy. Mamy, więc pierwsze kryterium zaplecza – użyteczne zarówno pod kątem SEO jak i użytkowników.

Powiązanie tematyczne stron

Drugi aspekt to tematyczność stron, które mają wspierać strony związane z projektem. W tym przypadku tematyką jest Zakopane, co wcale nie oznacza, że wszystkie strony mają zawierać treści związane z Zakopanem (nie byłoby to naturalne). Myślę, że warto stworzyć jedną czy dwie strony ściśle związanych z tematem np. Zakopane – co warto zobaczyć.  Unikajmy jednak dublowania treści pomiędzy stronami i nie mam tu na myśli wykorzystania mieszarek tylko napisanie unikalnej zawartości.

Pewnym przybliżonym modelem takiego procesu poszukiwań tematycznych powiązań może być Wonder Wheel od Google (trzeba skorzystać z Google.com i show options), niestety nie ma wersji polskiej, co trochę utrudnia budowanie „kółeczka” po polsku. [edit: 20.11.2009 – w związku z komentarzem shypo, wonder wheel jest w polskim Google i zwie się koło informacji]

Wonder Wheel Zakopane

No i proszę jak się dla przykładu ładnie złożyło. Na trzecim poziomie od hasła „Zakopane” pokazuje się temat jednej ze stron wsparcia, czyli Schronisko Zakopane. To, że narzędzie od Google pomaga nie oznacza, że wystarcza. Wykorzystanie własnych skojarzeń do budowania tematycznie powiązanych witryn da dużo lepszy efekt niż korzystanie z generowanych matematycznie wzorców (pewne korelacje tematyczne są dla nich nieosiągalne).

Poza powiązanymi z głównym słowem (Zakopane) stronami przygotowałem też jednego precla o tematyce turystycznej – Turystyka w Polsce. Myślę, ża jak się temat rozwinie to będzie potrzebnych około trzech stron typu presell page. W sumie pod względem wartości SEO, precle są mniej wartościowe niż zaplecze tematyczne

  • Primo – więcej linków wychodzących,
  • Secundo – tematyka się trochę „rozmywa”,

ale zawartość rośnie dużo szybciej. A przy moderacji możemy otrzymać całkiem wartościowe treści. Dodatkowo zyskujemy porządny link do wykorzystania, w pełni zależny od nas, czyli nikt nie zdejmie, serwisu nie usunie, no i jak dbamy bana też nie dostaniemy.

Linkowanie stron wsparcia

Obecnie linkuję zaplecze głównie z katalogów i presell page. Na obecne potrzeby w zupełności wystarcza. Poszczególne strony mają też po kilka linków pozostałych po poprzednich właścicielach domen. Wykorzystuje też jedno przekierowanie 301, co obecnie nie działa tak jak zamierzałem, może ze względu na zbyt dużą rozbieżność tematyczną domen. Przekierowywana domena jest po serwisie turystycznym a przekierowanie jest na serwis o tematyce związanej z Zakopanem. W razie czego zdejmę przekierowanie, postawię coś o Zakopanem na tym serwisie i dodam linki.

Z SWL (systemów wymiany linków) nie będę korzystał, ani do linkowania strony głównej, ani do serwisów wsparcia. Pomijając mój osobisty stosunek do tego typu działań, znajomy ostatnio robił test. Wypromował stronę na pierwszą pozycję (bez SWL była czwarta) i po miesiącu zdjął system, na razie pospadały mu frazy poboczne – niżej niż były przedtem – a w yahoo widać jeszcze sporo linków. Jak zrobi jakiś raport to podrzucę linka. Ja wolę stałe linki, które nie znikają jak się przestanę płacić czy tworzyć bezwartościowy site.

Podsumowanie – serwis wsparcia

Myślę, że taka ilość stron wsparcia w zupełności wystarczy do realizacji projektu (słowo kluczowe ma 22 000 wyszukań w Google i dość solidną – zobacz analiza konkurencji). W razie czego zbuduję jeszcze jednego precla i rozwinę poszczególne strony.