Testowa kampania Adwords – czemu warto przeprowadzić

Zaplanowanie celów, czyli oczekiwanych rezultatów kampanii reklamowej w Adwords to pierwszy element, który decyduje o jej skuteczności. W ramach ustalania celów warto określić oczekiwane wartości (np. wejścia na stronę, budżet dzienny itp.), których spodziewamy się w związku z prowadzoną kampanią. Kiedy już ustalimy czego się spodziewamy warto przeprowadzić testową kampanię Adwords. Służy ona weryfikacji naszych założeń i sprawdzeniu ich w rzeczywistości.

Podstawowe elementy podlegające testowaniu to

  • słowa kluczowe
  • treść linków sponsorowanych
  • stawka CPC
  • konwersje na cel
  • wersje strony docelowej

Przegląd słów kluczowych

Testowa kampania Adwords umożliwia sprawdzenie skuteczności różnych słów kluczowych. Warto przy jej okazji testować jak najwięcej fraz. Dobrze, jeżeli są to słowa zarówno ogólne jak i szczegółowe, najlepiej z użyciem dopasowania przybliżonego. Da to możliwość analizy zarówno wybranych słów kluczowych jak i powiązanych z nimi fraz wyszukiwanych przez internautów.

Kampania Adwords - wyszukiwane hasła

Celem uzyskania takich informacji na temat powiązanych słów kluczowych wystarczy wybrać w zakładce Słowa kluczowe – zobacz wyszukiwane hasła i wybrać wszystkie. Otrzymamy zarówno dodane przez nas słowa kluczowe oraz wszystkie inne związane z nimi na zasadzie typu dopasowania.

Skuteczność treści linków sponsorowanych

Podczas trwania testowej kampanii reklamowej warto analizować skuteczność poszczególnych linków sponsorowanych. Dla każdej z grup reklamowych tworzymy kilka wersji linku sponsorowanego, zmieniając jego tytuł oraz treść reklamy.

Oprócz skuteczności, czyli CTR (jak często klikana jest reklama w stosunku do ilości wyświetleń)  poszczególnych reklam warto sprawdzić wpływ jego treści na wskaźnik jakości poszczególnych słów kluczowych. W konfiguracji kampanii Adwords, możemy ustawić częstsze wyświetlanie reklam o wyższej skuteczności – wyższym CTR.

Wysokość stawki CPC

To najważniejszy element, który powinniśmy sprawdzić podczas testowania. Pozycja reklamy w wyszukiwarce Google zależy od stawki CPC oraz współczynnika jakości. Warto przeanalizować jaka najniższa stawka gwarantuje uzyskanie pozycji 1 – 3. Im wyższy wynik jakości uzyska kampania tym niższa stawka będzie na to potrzebna.

Symulator stawek Adwords

Możemy też wykorzystać symulator stawek dostępny przy stawkach CPC za określone słowa kluczowe. Pokazuje on zależność pomiędzy stawką CPC a ilością wyświetleń reklamy. Prognozuje też szacunkową liczbę kliknięć oraz koszt. Symulator posługuje się danymi historycznymi, czyli z pewnym prawdopodobieństwem można wysnuwać wnioski na przyszłość. W pełni wartościową analizę otrzymamy śledzą również średnią pozycję w zależności od stawki (nie koniecznie trzeba mieć pierwszą pozycję).

Różne wersje strony docelowej

W trakcie testowej kampanii Adwords warto też przetestować różne wersje strony na którą kierowani są internauci. Google wśród swoich narzędzi udostępnia optymalizator strony.

Optymalizator witryny w Google

Możemy przygotować i dodać dowolną ilość wersji strony docelowej i na różne wersje strony kierować kampanię przygotowaną w Adwords. Sprawdzić wpływ tytułów stron, rozmieszczenie i użycie słów kluczowych oraz treści na stronie. W jaki sposób poszczególne elementy wpływają na skuteczność kampanii oraz jej jakość a co za tym idzie na jej koszty.

Podsumowanie – testowa kampania Adwords

Poprowadzenie pilotażowej kampanii Adwords to możliwość przeanalizowania różnych ustawień i wybranie najbardziej skutecznej wersji. Testowanie różnego rodzaj słów i linków sponsorowanych pomoże w wybraniu najskuteczniejszej kombinacji. Analiza stawek CPC pozwala na skonfigurowanie odpowiednich grup reklamowych (np. słowa droższe i tańsze). Możemy też sprawdzić, dzięki optymalizacji strony, różne wersje strony docelowej i jej wpływu na skuteczność działań reklamowych.