Dlaczego reklama w AdWords nie wyświetla się

Przeglądając różne fora i centrum pomocy AdWords, wiele razy natknąłem się na pytanie. „Dlaczego moje reklamy nie są wyświetlane?”. Mogą wystąpić trzy główne powody, dla których taka rzecz ma miejsce.

  • brak pieniędzy na koncie,
  • weryfikacja reklamy przez Google,
  • błąd w konfiguracji kampanii.

Omówię teraz elementy, które mogą wpływać na wyświetlanie reklam lub bardziej ich nie wyświetlanie.

1. Brak pieniędzy na koncie

Od przelania pieniędzy do zaksięgowania ich na koncie Google mija u mnie do czterech dni roboczych. Warto sprawdzić w informacji o stanie konta, kiedy został zarejstrowany nasz ostatni przelew.

W zakładce Moje konto możemy sparwdzić ile pieniędzy nam jeszcze pozostało. Informacje są zwykle z dnia wczorajszego, choć może też być zarejestrowana część wydatków z dnia dzisiejszego.
W przypadku kiedy pozostała nam niewielka ilość pieniędzy na koncie (mniej niż stawki CPC) to Google sam aktualizuje pozycję naszych reklam do wartości pozostałej na koncie. W przypadku kiedy nie ma już żadnych środków Google wstrzymuje kampanię.

Może też wyczerpać się budżet dzienny kampanii i pomimo tego, że są pieniądze na koncie reklamy przestaną się wyświetlać.

2. Weryfikacja reklamy

Najszybciej weryfikowana jest reklama w wyszukiwarce. Od czasu jej uruchomienia do rozpoczęcia wyświetlania trwa zazwyczaj kilka minut.

Reklama kontekstowa, w wersji tekstowej, skierowana na strony docelowe lub słowa kluczowe w sieci partnerskiej. Tutaj proces weryfikacji trwa od kilkunastu minut do kilku godzin.

Reklama kontekstowa, w wersji graficznej, tutaj proces weryfikacji może potrwać do kilku dni. Miałem taki przypadek, że trwało to 4 dni.
Oczywiście wszystko pod warunkiem, że Google nie odzrzuci reklamy, o czym dostajemy komunikat w zakładce odmiany reklamy w danej grupie reklam.

3. Błąd w konfiguracji kampanii

Najczęściej ma to związek z ustawianiem lokalizacji. Niektóre kampanie nie mogą być ustawione inaczej niż na cały kraj.

Warto też przyjrzeć się określaniu stawek. Czy są to stawki za wyszukiwarkę czy za strony docelowe, czy też za obydwa rodzaje.

Można też wyłączyć niektóre sposoby reklamowania. Kierować tylko na strony docelowe a wyłączyć wyszukiwanie.
Zawsze mamy możliwość napisać do pomocy Google lub poszukać informacji na stronie. Czasem warto poszukać na forach bo możliwe, że ktoś już miał podobny problem.