Kampania Google AdWords – ustalenie budżetu

Jak ustalić budżet miesięczny na kampanię reklamową w Adwords i nie wykorzystać go w ciągu 2 tygodni. Zazwyczaj planujemy w stosunku miesięcznym, przyjmujemy, że w danym miesiącu chcemy wydać na reklamę w internecie 1 000 zł. Wpłacamy na konto Google i uruchamiamy kampanię.

Najprostszym sposobem zalecanym nowym użytkownikom jest wybranie opcji optymalizacji budżetu. Polega to na tym, że Google decyduje jakie stawki ustala za poszczególne słowa aby uzyskać jak najwięcej kliknięć.  W sumie nie chroni nas to przed wyczerpaniem budżetu przed upływem miesiąca jedynie optymalizuje proces ustalania stawek.

Drugim sposobem jest określanie stawek CPC ręcznie, wymaga to śledzenia kampanii, a bardziej konkurencji na bieżąco. Ma on tą zaletę, że sami decydujemy jaka pozycja reklamy nas interesuje (optymalizator kieruje reklamę na pozycję 1 – 3, bardziej w kierunku 1, co zwiększa niepotrzebie stawki).

Pomocną opcją jest ustalnie budżetu dziennego, po którego przekroczeniu reklamy przestaną się wyświetlać. Jest to rozwiązanie połowiczne bo ilość kliknięć waha się w zależności od dni tygodnia, a w przypadku wyszukiwarek maleje w godzinach popołudniowych.

Czynników, od których zależy liczba kliknięć a co za tym wydatków jest zbyt wiele, żeby podać skuteczny sposób na zmieszczenie się w budżecie miesięcznym. Warto zrobić jeden lub dwa miesiące testowe, zobaczyć jak kształtują się stawki w naszej kampanii, kiedy jest większe natężenie wyszukań i na bazie doświadczenia planować kolejne miesiące.

Z moich obserwacji problem dotyczy wielu firmy, gdyż pod koniec miesiąca stawki  CPC zazwyczaj spadają co oznacza, że konkurencja się zmniejsza.