Gdzie wyświetlają się reklamy AdWords – narzędzie do podglądu

Po przygotowaniu i stworzeniu przy pomocy kreatora kampanii reklamowej w AdWords warto sprawdzić gdzie wyświetlają się reklamy. O ile w reklamach kierowanych na wyszukiwarkę Google udostępnia narzędzie podglądu reklam o tyle przy reklamach kierowanej na strony docelowe lub kontekstowej skazani jesteśmy na własną pomysłowość.

Narzędzie podglądu reklam znajduje się w zakładce Zarządzanie kampanią – Narzędzia. Po wprowadzeniu kryteriów wyszukania otrzymujemy podgląd naszej reklamy. Jeżeli nasza reklama nie pojawi się wśród wyników warto zapoznać się – reklama w Adwords nie wyświetla się.

narzędzie podglądu reklam w Adwords

Wyszukiwanie reklam w standardowy sposób (wpisując słowo / frazę do wyszukiwarki) spowoduje skorygowanie wyników pod kątem użytkownika. Google uzna, że nie jesteśmy zainteresowani wyświetlanymi reklamami na dane słowo, co spowoduje wyświetlanie linków sponsorowanych po prawej stronie i brak wyświetleń naszej reklamy (tylko z naszego komputera).

W przypadku reklamy kontekstowej (kierowanej na sieć lub strony docelowe) nie ma narzędzia podglądu reklam. Sposobem, który ja stosuje jest przejrzenie stron tematycznie związanych z naszymi słowami, lub stron docelowych i przeszukanie ich pod kątem boxów reklamowych. Metoda jest pracochłonna i łopatologiczna, ale pozwala orientacyjnie sprawdzić gdzie wyświetlają się nasze reklamy.