Konwersje w Google AdWords – konfiguracja i śledzenie.

Reklama jest skuteczna wtedy, kiedy przynosi firmie wymierne korzyści. Konwersje w Google AdWords są narzędziem do badania zwrotu z inwestycji – ROI (ang. return of investmet).

Obliczanie ROI jest jednym z głównych wskaźników zwrotu z inwestycji poczynionych na kampanie reklamowe. Określany jest wzorem:  (wartość sprzedaży – koszty reklamy) / wartość sprzedaży * 100%.
Alternatywnym sposobem mierzenia zwrotu z reklamy jest CPA (ang. cost per acquisition), czyli koszt pozyskania klienta, transakcji. Oczywiście koszt pozykania musi być niższy niż wartość zawartych dzięki niemu transakcji.

Co to jest konwersja

Za konwersje w AdWords uznaje się spełnienie dwóch warunków:

  • kliknięcie przez osobę w reklamę
  • wykonanie przez tą samą osobę określonej przez reklamodawcę czynności na stronie

Uwzględniane są tylko te, które pochodzą z Google lub niektórych partnerów sieci Google

Konfiguracja konwersji

W celu skonfigurowania konwersji potrzebne jest konto w AdWords i dostęp do kodu html strony. Odbywa się za pomocą wpisania w kod html strony przygotowanego przez Google kodu javascriptu.
Warunkiem śledzenia konwersji jest włączona w przeglądarce użytkownika funkcja obsługi plików cookies.

Typy konwersji

Podstawowe typy konwersji przygotowane w Google AdWords to:

  • zakup
  • potencjalny klient
  • rejestracja
  • wyświetlenie strony

Możemy też samodzielnie przygotować określony typ konwersji.
Dla każdego typu konwersji możemy określić wartość na jaką wyceniamy daną czynność. To umożliwi nam uzykanie raportów wartości dla każdego typu konwersji na przestrzeni czasu.

Wyłączenie konwersji

Śledzenie konwersji można wyłączyć w dowolnym momencie. Odbywa się to w ustawieniach kampanii AdWords.
W każdym momencie możemy też zaprzestać wysyłania danych na temat konwersji do Google. Do tego potrzebne jest usunięcie wcześniej wprowadzonego kodu javascrip.

Podsumowanie

Konwersje są dobrą metodą sprawdzania zwrotu z inwestycji poczynionych w reklamę w AdWords. Umożliwiają dokładne określenie i raportowanie zysków lub strat jakie generuje reklama w AdWords.