Metody kierowania reklamy Google w kampaniach Adwords

Podczas planowanie kampanii z użyciem Adwords warto zwrócić uwagę na możliwości konfiguracji związane z wyświetlaniem reklamy w Google. Kryteria, które możemy określić pomagają w kierowaniu reklamy do konkretnej grupy odbiorców. To pozwala zmniejszyć koszty kampanii reklamowej oraz efektywnej je wykorzystać.

Kierowanie na określoną lokalizacje

Obszar jaki mamy do wyboru to wszystkie kontynenty wraz z Antarktydą. W ustawieniach kampanii możemy wybrać kilka opcji określanie lokalizacji, w której ma być wyświetlana reklama.

  • na określony język – wybór takiej opcji umożliwia wyświetlanie reklam wszystkim osobą stosującym zapytania w danym języku
  • kraj, region, lub miasto – możemy wybrać w jakim kraju lub regionie ma wyświetlać się reklama (np. cała Polska lub województwo pomorskie lub Gdynia)
  • lokalizacja niestandardowa – możemy kierować w promieniu od określonego pkt, lub określić dowolny kształt na mapie (np. 50 km od Warszawy)

określenie lokalizacji wyświetlanych reklam

Jak widać możemy też łączyć w dowolny sposób opcje wyboru lokalizacji, w zależności od potrzeb.

W jaki sposób Google lokalizuje miejsce, z którego użytkownik wprowadził zapytanie.

  • domena Google
  • adres IP – lokalizacja adresu, z którego nastąpiło zapytanie
  • ustawiony język zapytania – skonfigurowany przez użytkownika język w jakim wyszukuje informacji
  • analiza składni zapytania – jeżeli użytkownik z Poznania szuka „noclegi w zakopanym” to wyświetlone zostaną mu reklamy zlokalizowane na obszar zakopanego

Kierowanie w określonym czasie

Dostępna jest również opcja wyboru czasu, w którym reklama ma być wyświetlana. Domyślnie reklamy Google wyświetlane są 24h/7dni w tygodniu.

Jeżeli posiadamy więcej informacji na temat, kiedy potencjalni klienci wyszukują informacji związanych z oferowanym produktem lub usługą, możemy ten czas zmienić. Jeżeli poszukują oni informacji w dni robocze w godzinach pracy, możemy ustawić wyświetlanie reklam od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 17:00.

określenie czasu wyświetlania reklam w Adwords

Dodatkowo dla każdego przedziału czasu możemy określić inną stawkę CPC. Jeżli w poniedziałki występuje większa konkurencja możemy w tym czasie podnieć stawkę CPC oferowaną za kliknięcie. Analogicznie w czasie kiedy następuje spadek wyszukań i konkurencji.

Wykorzystanie tych dodatkowych kryteriów wyświetlania reklam w połączeniu z podstawowymi (kierowanie na słowa kluczowe lub strony docelowe) umożliwia lepsze dopasowanie kampanii reklamowej w Adwords do naszych potrzeb. Możemy dokładniej określić miejsce i czas wyświetlania reklam. Dzięki temu zmniejszamy koszty kampanii i jednocześnie podnosimy jej efektywność.