Google Adwords – przygotowanie kampanii reklamowej

Jeżeli zdecydowaliśmy się wykorzystać narzędzie Adwords do reklamowania się w internecie to warto poświęcić czas na przygotowanie kampanii. Dobrze przygotowana kampania gwarantuje, że pieniądze przeznaczone na reklamę zostaną skutecznie wykorzystane. Zobacz jakie elementy są istotne.

1. Zaplanowanie kampanii
2. Wybór słów kluczowych
3. Przygotowanie linków sponsorowanych
4. Określenie stawek za słowa kluczowe

1. Zaplanowanie kampanii

Pierwszym krokiem, który musimy zrobić, jeżeli chcemy osiągnąć oczekiwane przez na skutki reklamowanie się w Internecie, to zaplanowanie kampanii. Określić to co chcemy reklamować i w jaki sposób, czyli ustalić cele i sposób działania. Odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Jakie informacje o sobie, swoich produktach lub swojej stronie chcemy przekazać innym osobą – cel
  • Jakiego oczekujemy efekt (np. liczna wejść na stronę, liczba zapytań lub kontaktów, liczna komentarzy) – miernik celu
  • Na jaki czas planujemy kampanię (okresowa, ciągła) – czas
  • Jakie środki jesteśmy gotowi przeznaczyć na kampanię – budżet

2. Wybór słów kluczowych

Kolejnym krokiem jest poszukanie słów kluczowych na jakie chcielibyśmy się reklamować związanych z naszym celem. Google udostępnia narzędzia do analizy słów kluczowych. Możemy w nich znaleźć informacje na temat liczby zapytań danego słowa, wielkości konkurencji oraz trendach czasowych.

Ważne jest aby wybrane przez nas słowa kluczowe były pokrywały się z informacjami udostępnianymi na naszej stronie. Na tej podstawie jest przyznawany wynik. W początkowej fazie kampanii warto eksperymentować ze słowami kluczowymi.

3. Przygotowanie linków sponsorowanych

Czyli to co zobaczą osoby, które wpiszą wybrane przez nas słowa kluczowe do wyszukiwarki. Link sponsorowany składa się z trzech części:

  • Tytułu – najbardziej promowana część
  • Opis – dwa wiersze z dowolnym opisem
  • Strona – adres naszej domeny
  • Strona docelowa – adres wyświetlony po kliknięciu

Zawartość linku sponsorowanego ma wpływ na wynik jakości naszego słowa kluczowego. Im większe odniesienie się w reklamie do zawartości naszej strony i użytych słów kluczowych tym wyższy wynik jakości uzyskają.

4. Określenie stawek za słowa kluczowe

Stawka za słowo kluczowe to kwota, którą jesteśmy gotowi zapłacić za kliknięcie w naszą reklamę (link sponsorowany). Odpowiada ona za miejsce wyświetlania naszej reklamy w wyszukiwarce. Jeżeli pozwala ona na uzyskanie średniej pozycji (1-3) to jest wyświetlana nad wynikami organicznymi, jeżeli w pozycji (4-10) to po prawej stronie wyników organicznych.

Największy wpływ na wysokość naszej stawki, gwarantującej pokazanie się naszej reklamy, ma konkurencja. To ile są skłonni zapłacić za takie samo słowo jak nasze. Im bardziej popularnego słowa chcemy użyć tym z większymi wydatkami powinniśmy się liczyć. Z tego powodu warto szukać fraz składających się z kilku słów kluczowych i korzystać z narzędzi Google, które proponują słowa związane z wybranym przez nas słowem.