Google Suggest – kolejne miejsce na reklamę Adwords

Google coraz częściej łączyć pomoc użytkownikom w znalezieniu informacji w internecie z zarabianiem pieniędzy na reklamie. Linki sponsorowane pojawiające się w wynikach wyszukiwania widział każdy kto korzysta z wyszukiwarki.

Głośna sprawa z prezentowaniem reklam w Google News i oczekiwanie części zysków z tej działalności przez ludzi prowadzących strony, z których informacje są tam wykorzystywane. Na dzień dzisiejszy trwa dyskusja o tym, która strona dostarcza więcej korzyści, czy Google promując strony, czy witryny dostarczając informacje. Stanowisko Google można przeczytać tutaj – Rozmowa z Arturem Waliszewskim szefem oddziału Google Polska

Kolejnym narzędziem, które ma zostać wykorzystane do umieszczania w nim linków sponsorowanych jest Google suggest. Zasada działania sprowadza się do sugerowania słów / frazy, którą chcielibyśmy wyszukać. Po wprowadzaniu kolejnych liter w polu wyszukiwania otrzymujemy coraz bardziej przybliżone wyniki.

Google Suggest

Wyświetlanie reklamy adwords odbywałoby się poprzez zdefiniowanie liter po wpisaniu, których link sponsorowany zostałby wyświetlony. O ile reklama w wyszukiwarce wymaga od nas zdefiniowania słów / fraz kluczowych, ta forma wymagałaby definiowania ciągu znaków. Liczba kombinacji jest dużo większa a biorąc pod uwagę określanie stawek dla poszczególnych znaków – ogromna.

Co prawda na razie nie wiadomo jaki model cenowy znajdzie tutaj zastosowanie lub ile linków sponsorowanych będzie wyświetlanych w wynikach. Można przypuszczać, że podobnie jak w obecnym narzędziu będzie to rodzaj aukcji w oparciu o najwyższą stawkę za dany ciąg znaków.

Narzędzie jest na razie testowane w wyszukiwarce Google.com i nie wiadomo kiedy będzie dostępne. Prawdopodobnie do Polski wejdzie z opóźnieniem.

Z jednej strony, narzędzie na pewno przyda się firmom, które reklamują swoje produkty lub usługi w internecie. Z drugiej strony użytkownicy dostaną dodatkową porcję reklam do obejrzenia. Jak na to zareagują zależy w dużej mierze od inwazyjności reklamy. Jeżeli będzie ona przeszkadzać w wyszukiwaniu informacji to może ich to zniechęcić do jego używania. Ciekawe czy będzie ją można wyłączyć ?