Zapowiedź nowego silnika wyszukiwania – Google Caffeine

Postanowiłem zobaczyć co za zmiany wprowadza przez nowy silnik wyszukiwarki Google Caffeine. Podstawowe zmiany jakie wprowadzono, o jakich informuje nas Google, to

  • szybkość – mechanizm wyszukiwania będzie szybciej prezentował wyniki
  • ilość – pojawi się więcej stron w wynikach wyszukiwania
  • jakość – wyniki mają być lepiej dopasowane do formułowanych zapytań

W wersji oryginalnej nazywa się to (oficjalny blog Google dla webmasterów).

„It’s the first step in a process that will let us push the envelope on size, indexing speed, accuracy, comprehensiveness and other dimensions. … But web developers and power searchers might notice a few differences, so we’re opening up a web developer preview to collect feedback. ”

Przy okazji, tak działa tłumaczenie stron w Google … i oni się czepiają twórczości preclowej.

„To pierwszy krok w procesie, który pozwoli nam wcisnąć kopertę na rozmiar, szybkość indeksowania, dokładność, zrozumiałość i inne wymiary. … Ale projektanci stron internetowych i wyszukiwarki moc może zauważyć kilka różnic, jesteśmy więc otwarcie podglądu web developer zebrać opinie.”

Zmiany wprowadzone w Google Caffeine

Wprowadzone zmiany przez Google Caffeine, czy bardziej sposób informowania o nich, przypomina trochę Microsoft (lepszy – bezpieczniejszy – bardziej skalowalny). Teraz w Google będzie szybciej – więcej – lepiej. Mi się zawsze w takich sytuacjach nasuwa pytanie – dla kogo ? Oczywiście użytkownikom.

Wyniki odpowiednio dla Sandbox i Google. Szybciej, jakby ktoś potrafił zarejestrować różnicę pomiędzy 0,07 sekundy a 0,11 (czas generowania wyników dla słowa SEO). Więcej, Google generuje dla tego zapytania odpowiednio 218 i 184 mln stron, to dobra wiadomość dla 65% osób, które nie przeglądają więcej niż jednej strony w wynikach i 98%, które kończą na pierwszych trzech stronach. Tyle w temacie szybkości i ilości w Caffeine, pozostało jeszcze lepiej, czyli wyższa jakość wyników wyszukiwania.

Wartość wyników wyszukiwania

Wyszukiwarka z założenia służy znalezieniu interesującej nas informacji, wobec czego, teoretycznie na pierwszym miejscu powinna znaleźć się strona, na której znajdziemy najwięcej wartościowych informacji na interesujący nas temat. O problemie pytania i odpowiedzi nie będę się rozpisywał. Na to samo pytanie inny użytkownik może oczekiwać innej odpowiedzi i średnia ważona nie jest tu dobrym rozwiązaniem.

Dla większości ? użytkowników problemem jest zaśmiecenie wyników wyszukiwania, poprzez działania związane z SEO (co by było jakby wyniki były naturalne – zgodne ze wskazówkami Google – nie wiem). To prawdopodobnie Google wiąże z jakością SERP (ang. Search Engine Results Page), czyli im mniej stron z mało wartościowymi informacjami pojawia się w wynikach wyszukiwania tym wyższa jakość.

Czystość indeksu w Caffeine

I tu dochodzimy do kryteriów mających zapewnić jakość. Jednym z głównych postulatów osób „dbających” o czystość indeksu jest wyrzucanie z niego stron, na których używa się SWL, pozycjonowanych z użyciem zaplecza (tego o niskiej jakości), kupionych linków itd. Wszystko co nie jest związane z white SEO, czyli budowaniem treści i optymalizacją strony.

Sam znam i odwiedzam kilka stron pozycjonowanych z użyciem swl i uważam je za wartościowe (bardziej niż te co są od nich wyżej w wynikach) i wcale nie uważam, że wyrzucenie ich, tak dla zasady, przysłużyło by się jakości indeksu. Tym bardziej jeżeli za egzekwowanie zasad ma być odpowiedzialny algorytm matematyczny, Matrixa się naoglądałem i mi nie leży. Z tego co przeglądałem Caffeine raczej nie wycina stron linkowanych za pomocą „nieetycznych” sposobów, wobec tego co robi ?

Caffeine w praktyce

Zwyczajowo w przypadku Google można sobie coś pogdybać, jedni to robią lepiej i mają strony w TOP 10 a inni … . Co prawda duże zmiany w algorytmie i w SERP-ach to dobra okazja, żeby analizować. W końcu jak jedna strona spada o kilka kilkadziesiąt pozycji a inna się podnosi to można pokusić się o znalezienie powodu. Na koniec kilka interesujących wyników z branży SEO – spadki i wzrosty na konkretne słowa Google vs Google Caffeine.

Porównanie wyników w Caffeine - blog SEOPorównanie wyników w Caffeine - pozycjonowanie stronPorównanie wyników w Caffeine - swl

Na ile dane strony zmieniły pozycję w wyniku zmian algorytmu a na ile w wyniku jego testowania polecam sprawdzić samemu. Nie wygląda jednak, żeby Caffeine miało czyścić indeks ze stron linkowanych swl. Choć taki spadek topsolution.pl, czy pierwszapozycja.pl jest zjawiskiem co najmniej interesującym jeżeli nie jest po prostu błędem.

Podsumowanie – co nowego w wyszukiwarce Caffeinie

Jakiś czas temu Google poinformowało o testowaniu nowego silnika wyszukiwarki pod nazwą Caffeine. Zmiany w niej wprowadzane można zawrzeć w trzech słowach – szybciej, więcej, lepiej. Mamy mieć szybszą wyszukiwarkę, które pokazuje więcej wyników lepiej dopasowanych do naszych zapytań. Ponoć duży nacisk ma być położony na czystość SERPów, czyli zniknąć mają strony o niskiej wartości. Przeglądając wyniki w starej i nowej wersji Google dużych zmian nie ma, choć kilka interesujących spadków i wzrostów znalazło się.