Badanie rynku e-commerce – 2009

Ostatnio miałem okazję przeczytać raport z badania dotyczącego rynku e-commerce w Polsce. E-commerce w przełożeniu na język polski to handel elektroniczny, czyli zawieranie transakcji z wykorzystaniem środków i urządzeń elektronicznych. Badanie skupia się na działalności sklepów internetowych. W związku z tym, że kilka dni wcześniej popełniłem post na temat wykorzystania linków sponsorowanych do reklamy na przykładzie sklepu internetowego – kilka słów o raporcie i wnioskach z niego płynących.

Do badania zaproszono 933 sklepy z czego odpowiedziało na ankietę (odpowiedziało poprawnie) 142 osoby. Większość z nich to właściciele serwisów lub osoby na stanowiskach kierowniczych. 17% badanych to kobiety, 52% respondentów było w wieku między 25 – 24 lata. W związku z tym, że odsetek odpowiedzi na ankietę wynosił  15%, wyników nie można uznać za reprezentatywnych dla ogółu branży, co nie oznacza że nie warto się im przyjrzeć.

Większość firm e-commerce powstała w 2008 roku – 30%. Jeżeli chodzi o rozwój branży to do połowy 2009 powstało 16%, przed rokiem 2003 powstało jedynie 8% sklepów. Jak widać gwałtowny rozwój sklepów internetowych przypada na ostanie dwa lata. Główny przedmiot  działalności sklepów to

  • odzież i obuwie – 24%,
  • dom i wnętrza – 20%,
  • zdrowie i uroda – 20%,
  • biżuteria i zegarki – 19%.

Najsilniejszy wpływ na sprzedaż wg badanych mają (procent odpowiedzi – mają ogromny wpływ) i wykorzystuje je odpowiednio odsetek sklepów

  • darmowa dostawa – 31%, 63%,
  • promocje czasowe – 16%, 60%,
  • opinie klientów – 16%, 70%.

Pewien związek z pozycjonowaniem sklepu w wyszukiwarce Google ma rodzaj oprogramowania używanego przez serwis. Kto miał okazję pozycjonować taki serwis ten wie jak ciężko dostosować niektóre funkcje sklepu pod kątem SEO. Obecnie komercyjne, pudełkowe wersje oprogramowania posiada 45%, rozwiązania dedykowane 19%. Z własnych rozwiązań korzysta 15% serwisów. 70% nie planuje zmiany oprogramowania.

Jeżeli chodzi o działania promocyjne to bezsprzecznie wygrywa SEO, które wykorzystuje 74% badanych. Działania związane z SEM to drugie narzędzie promocji serwisów, korzysta z nich 56 % sklepów.

E-commerce - działania promocyjne

Interesujący wynikiem jest stopień konwersji uzyskany z poszczególnych działań, badani deklarują 63% przy SEO i 38% przy SEM. Stoi to w sprzeczności z wynikami badań (żebym pamiętał ich nazwę …), które mówią o wyższym (+50%) wskaźniku konwersji przy reklamie za pomocą linków sponsorowanych.

Jak widać dziedzina e-commerce to wyjątkowo ciekawe miejsce dla pozycjonerów, choć patrząc na popularność SEO, wyjątkowo konkurencyjna. Cieszy też dynamika rozwoju tego sektora, im więcej firm tym wyższa konkurencja a co teoretycznie powinno za tym iść lepsza jakość dla klienta.