Aktualizacja Page Rank styczeń 2011

W ostatnim czasie miała miejsce kolejna aktualizacja Page Rank (gdzieniegdzie trwa jeszcze), o tyle istotna, że poprzednia miała miejsce 8 m-c temu. Google wyraźnie zgubiło rytm trzy – cztero miesięczny. Nie jestem jakimś pasjonatem ciułania zielonego paseczka, ale jest w nim pewna doza satysfakcji – szczególnie jak się zwiększa. Aktualizacja po raz kolejny zebrała komentarze i wpisy na blogach jak bardzo nieistotny jest ten element przy SEO i nie ma się nim co zajmować. Mam na ten temat inny punkt widzenia, Page Rank jest jak najbardziej przydatny przy pozycjonowaniu (nie spamowaniu), o czym poniżej.

Z racji tego, że przez ostatni czas powoli zacząłem się przyzwyczajać do braku aktualizacji PR zacząłem szukać czegoś, co pozwoliłoby w miarę szybko (pobieżnie) oceniać wartość strony. O wadach wartości PR przy ocenie stron wiem, więc kilka dodatkowych kryteriów i już można całkiem nieźle ocenić stronę. Przyjmując, że Page Rank już nie jest użyteczny to, co pozostaje.

Backlinks – wystarczy popatrzeć w wyniki wyszukiwania, żeby zobaczyć jak bardzo niemiarodajny jest ten wskaźnik. Strona może mieć 100 x mniej linków i być wyżej w wynikach. Poza tym sugerując się nawet jakością linków to raz można ich zobaczyć ogólnie dostępnymi narzędziami 1 000, po drugie, nie wyobrażam sobie, żeby ktoś taką ilość przeglądał. Trzecia rzecz to coraz częstsze stosowanie przekierowania 301, które skutecznie uniemożliwia rzeczywistą ocenę ilości linków.

Wiek domeny również nie bardzo się nadaje – przechwytywanie domen i brak ich ciągłości skutecznie eliminuje wskaźnik, jako wiarygodny. Ilość stron w indeksie, komenda site: już może coś powiedzieć, że Google odwiedza stronę umieszcza w indeksie sporo podstron, to znaczy, że coś są warte – nie zawsze oznacza to jednak wartościowy content. Właśnie nie zawsze ilość decyduje o jakości, a małe strony również mogą posiadać sporą wartość. Dalej już możemy wykorzystywać różne kombajny do analizy SEO, które sprawdzają większość istotnych parametrów stron i podają jakąś wartość.

Nie wyobrażam sobie jednak analizy w ten sposób np. listy katalogów czy precli. Potrzebne jest jakieś kryterium, dzięki któremu będzie można przeprowadzić wstępną selekcję. Potem można już robić dokładną analizę i wybrać te bardziej wartościowe. Do tej pierwszej – wstępnej selekcji dobrze nadaje się wskaźnik Page Rank, może nie jest idealny, ale całkiem nieźle spełnia swoją funkcję.

Dlaczego pisałem, że PR jest przydatny do pozycjonowania a nie do spamowania. Przyjęcie założenia, że każdy link jest dobry nieważne, na jakiej stronie (nie ma potrzeby oceny strony), pozwala obejść się bez jakichkolwiek kryteriów. Wtedy najczęściej trzeba proces dodawania linków automatyzować (dodawarki, mieszarki itd.) a to już dla mnie spamowanie. Jeżeli chcemy wybrać metodę jakościową to konieczne jest posiadania jakiś kryteriów oceny stron. Wtedy wykorzystanie Page Rank jest całkiem przydatne, choć nie może być jedynym elementem oceny strony (pisałem: jak ocenić wartość strony).

O tym, jakie techniki dominują i czemu Page Rank jest uznawany za niepotrzebny można obejrzeć w ramach konkursu SEO 2011. Frazą konkursową jest wpolscemamymocneseo – w wynikach Google mamy powoli przegląd różnych sposobów pozycjonowania. Myślę, że za dużo stron nastawionych na jakość pozycjonowania tam nie znajdziemy, no ale ile można zrobić przez trzy miesiące, zająć top 1 na hasło pozycjonowanie – wejście na rynek polski xRummera na szerszą skalę.