SeoStation – recenzja programu do monitorowania pozycji

Każda osoba, która zajmuje się SEO, niezależnie czy robi to zawodowo czy prywatnie, ciekawa jest efektów swojej pracy. Upraszczając, chce wiedzieć na jakiej pozycji znajduje się strona na wybrane słowa kluczowe. Można to robić na piechotę, czyli wyszukiwać frazy bezpośrednio w Google co przy dużej ilości słów jest zajęciem żmudnym, nudnym i mało efektywnym. Dlatego powstało wiele narzędzi do monitorowania pozycji, które mają ułatwić pracę w tym zakresie.

Jednym z nich jest SeoStation, które poniżej będę analizował pod kątem, uznanych przeze mnie za istotne, funkcji.

Monitoring

To co najważniejsze w każdym programie, czyli to w jaki sposób sprawdza pozycję dla danej strony (wśród programów są bardzo duże rozbieżności w sposobach liczenia) oraz w jaki sposób nam te dane prezentuje.

Jeżeli chodzi o monitoring pozycji w SeoStation to wyniki generowane są prawidłowo. Wyjątkiem są SERP-y zawierające mapki w wynikach organicznych, których program na dzień dzisiejszy nie zlicza (możliwe, że będzie wprowadzony mechanizm do wyboru czy chcemy uwzględniać mapki w wynikach czy nie).

Jest też całkiem fajny mechanizm przenoszenia nas w odpowiednie miejsce w SERP po kliknięciu pozycji przy słowie kluczowym (przy wynikach z mapkami trzeba wziąć poprawkę). Mamy też informacje o pozycjach w Bing i Netsprint (Bing jest przydatny, jeżeli pozycjonujemy np. w USA, a Netsprint jest raczej niszowy).

Statystyki

Jeżeli chodzi o przeglądanie statystyk dla poszczególnych fraz to są one rozbudowane i całkiem funkcjonalne.

Standardowo dostajemy wykres dla danej frazy z ostatniego miesiąca (można wybrać dowolny okres dla wykresu choć czas przechowywania danych ogranicza nam abonament) – przełączanie się między frazami i poszczególnymi stronami dostępne jest na jednym ekranie.

Jest też zestawienie, które prezentuje dane o pozycjach frazy – najwyższe, średnie, najniższe – zbiorczo z całego miesiąca. Dość ciekawy sposób prezentacji danych pozwalający śledzić stabilność pozycji w długim okresie czasu.

Jest też opcja zaawansowanych raportów choć jak dla mnie nie różni się ona standardowych, tyle tylko, że można ją pobrać w formie tabeli do PDF (dane o różnicy pozycji są zbiorcze). W przypadku standardowych raportów dostępna jest opcja eksportowania wykresu w formie wydruku, obrazka czy PDF.

Jak dla mnie ewidentnie brakuje możliwości eksportu danych o pozycjach z poszczególnych dni do excela. Zresztą surowych danych z jakiegoś okresu (nie na wykresie) w programie nie obejrzymy. Dla mnie to spora wada programu.

Funkcje i usability

Jeżeli chodzi o dostępne funkcje oraz ich użyteczność to SeoStation prezentuje się bardzo dobrze – chyba najlepiej, jeżeli chodzi o programy do monitoringu, z których dane mi było korzystać. No ma jedną wadę – brak importu słów kluczowych z pliku .txt, można metodą kopiuj – wklej, ale …

Całość zarządzania funkcjami programu dostępna jest w menu, dwie najważniejsze jego działy to dodawanie stron do monitorowania oraz sam monitoring.

Dodawanie stron odbywa się przez prosty formularz, gdzie możemy też podzielić strony na projekty (grupy) i przyporządkować frazy do jednej lub wielu grup (np. główne słowa kluczowe, long tail). I to w sumie wszystko co musimy wykonać, żeby zacząć korzystać z programu.

Program poza frazami monitoruje nam też podstawowe parametry SEO dla strony (PR, site, backlinks), od czasu wyłączenia przez Yahoo analizy BackLinks, w SeoStation możemy zapoznać się z danymi z Ahrefs. Jest to jeden z trzech popularnych źródeł backlinków prowadzących do strony obok Open Site Explorer i MajesticSEO.

Dostępna jest też opcja arletów, czyli powiadomień o zdarzeniach związanych z pozycjami słów czy parametrami strony. Niestety nie wiadomo kiedy otrzymujemy taki arlet (jaki spadek lub wzrost musi nastąpić), bo nie ma takich informacji w programie. Prawdopodobnie w programie pojawi się opcja konfigurowania arletów i wysyłania o nich informacji mailem.

Bonus

Bardzo fajnym bonusem, nie znam drugie programu z taką funkcjonalnością, jest baza wiedzy. Są to najczęściej, krótkie teksty w formie newsów, porad czy informacji powiązanych z tematyką SEO. Dział najczęściej aktualizuje współwłaścicielka SeoStation – Marta Gryszko, kto zna Lexy’s SEO blog ten wie, że ma sporą wiedzę na temat SEO.

Cena i jakość

Przy ocenie kosztów nie umiem odejść od jakości. Za pakiet w SeoStation trzeba zapłacić wg. mnie sporo, abonament Pro (30 stron, 300 fraz, czyli coś już można monitorować) kosztuje 97 zł / m-c brutto – to więcej niż u konkurencji. Jednak w tym programie wszystko działa i łatwo z niego korzystać – korzystałem z takich gdzie działało czasem, albo usability ktoś miał w poważaniu – były tańsze. Ocenę, czy ktoś chce płacić więcej i nie denerwować się usterkami, czy płacić mniej i od czasu do czasu akceptować jakieś błędy, pozostawiam użytkownikom. Od czasu do czasu dostępne są też promocje lub przy płatnościach z góry za dłuższy okres czasu otrzymujemy rabat (30% przy płatności za rok).

Podsumowanie

SeoStation to jeden z ciekawych programów do monitorowania pozycji stron, które dostępne są online. Nie wymaga od użytkownika specjalnego konfigurowania czy instalowania czegokolwiek. Działa sprawnie, ma sporo potrzebnych funkcji (są jednak małe braki) i jest przyjazny w obsłudze. Mankamentem może być wysoka cena jaką trzeba zapłacić za abonament, jednak zyskujemy działający bez zarzutu (w ramach swoich funkcji) program oraz dostęp do bazy wiedzy. Nawet, jeżeli nie skorzystamy z oferty to program jest wart przetestowania, czy to w wersji darmowej, czy o rozszerzonej funkcjonalności – płatnej.

Jeżeli ktoś chciałby, żebym napisał recenzję jakiego narzędzia przydatnego przy SEO to proszę o kontakt (w menu Autor) celem ustalenia szczegółów. Ważna uwaga – piszę recenzje zgodnie z moimi poglądami.