Rozwój rynku pozycjonowania stron SEO w przyszłości

Większość osób zajmujących się pozycjonowaniem stron zawodowo zastanawia się jak będzie wyglądać branża SEO w przyszłości. Na dzień dzisiejszy rynek związany z marketingiem w wyszukiwarkach jest rynkiem rozwijającym się żeby nie powiedzieć raczkującym. Pozycjonowanie stron w wyszukiwarce jest zjawiskiem dość nowym, ale zyskującym na znaczeniu. Od kilku lat dostępne jest też narzędzie Adwords, które zdobyło już sobie liczne grono reklamodawców. Z drugiej strony, przyglądając się rynkowi w stanach zjednoczonych i dostępnym tam informacją oraz narzędziom związanym z reklamą płatną Polska jest daleko w tyle.

Rozwój rynku w stanach zjednoczonych

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że jeżeli Google wprowadza innowacje na rynku amerykańskim z czasem powinny się one pojawić również u nas. Potrzebny jest do tego odpowiedni poziom dojrzałości rynku, a jak widać na przykładzie telewizji z czasem to następuje. Rozważania czy bezkrytyczna adaptacja wzorców z zachodu jest pożądana zostawię sobie na inny raz.

W związku z tym, że występują analogie we wprowadzaniu rozwiązań ze stanów zjednoczonych na rynek polski można założyć, że rozwój rynku będzie kształtował się podobnie tylko z przesunięciem w czasie. Wobec tego do przewidywania rozwoju polskiego rynku SEO mogą posłużyć nam wzorce z USA.

Wydatki na reklamę w wyszukiwarkach

Wyznacznikiem rozwoju jest zazwyczaj ilość pieniędzy przeznaczanych, w tym przypadku, na marketing w wyszukiwarkach. Poniżej zestawienie obecnych oraz prognozy wydatków na SEM (tylko linki sponsorowane) i SEO (całość wydatków) w stanach.

wydatki na SEM i SEO

Jak widać wydatki na marketing w wyszukiwarkach rosną z roku na rok. W przypadku wydatków SEM średnia roczna dynamika wzrostów to około 14% rocznie, natomiast w przypadku SEO to 20%. Porównując to ze wzrostem wydatków na reklamę telewizyjną, która wynosi 2% widać, że rynek reklamy w wyszukiwarkach rozwija się dynamicznie a dokładniej 10-krotnie szybciej niż rynek reklam TV.

Dane pochodzą z serwisu eMarketer.

Podsumowanie – rozwój rynku SEO

Wynika z tego, rozwój marketingu w wyszukiwarkach rozwija się dynamicznie i przynajmniej do 2013 roku nie grozi jakiś gwałtowny spadek. Oczywiście prognozy są określane z pewnym prawdopodobieństwem ich realizacji. Przenoszenie tych prognoz na rynek w Polsce (badanie rynku e-commerce 2009) również może być obarczone błędem. Jednak takie wyniki dają pewien obraz kształtowania się marketingu w wyszukiwarkach w przyszłości.

Dodatkowo Google intensywnie poszukuje nowych miejsc, w których można będzie zamieszczać reklamy. Taki przykładem jest testowana w stanch usługa Google Suggest, polegająca na wyświetlaniu podpowiedzi w momencie wpisywania zapytania do wyszukiwarki. W tym miejscu miałaby się pojawiać reklama w momencie wpisania wybranego ciągu znaków.